STRONA GŁÓWNA

KONKURS
LAUREACI
PROGRAM
WYDARZENIA
REPORTAŻ
GALERIA
PRASA

REPORTAŻ Z I MIĘDZYNARODOWEGO
FESTIWALU FILMÓW TURYSTYCZNYCH W PŁOCKU

I Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych w Płocku

Płock, piękna historyczna stolica Mazowsza - największego regionu Polski, przyjęła na siebie rolę gospodarza Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych, który jako pierwszy w Polsce kontynuuje trwające już prawie pół wieku tradycje festiwali turystycznych w Europie i na świecie. Korzenie festiwali turystycznych znajdują się we Włoszech, a twórcą pierwszego festiwalu o zasięgu światowym był Antonio Conte, potem inicjator wielu festiwali w Europie, obecnie prezydent International Tourfilm and Multimedial Festival Committee w Rzymie i prezydent honorowy CIFFT (Comité International des Festivals du Film Touristique) w Wiedniu. Festiwal sprowadziła do Polski Ewa Kotus - Prezes Fundacji "EUROPE 2004", zapraszając w czerwcu 2005 roku dr Antonio Conte do Płocka i pokazując mu to piękne miasto. Podczas konferencji prasowej Mirosław Milewski - prezydent miasta Płocka oficjalnie zaprosił do powołania Festiwalu w tym zabytkowym grodzie.

I Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych w Płocku odbył się w dniach 20-24 września 2006 r. pod patronatami wysokich urzędów państwowych, na czele z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwem Gospodarki. To międzynarodowe przedsięwzięcie przyciągnęło do Płocka osobistości świata filmu i turystyki, takie jak: Antonio Conte, który pełnił funkcję Prezydenta Honorowego Festiwalu, Krzysztof Zanussi - słynny polski reżyser, Gavrilo Azinovic - Dyrektor generalny równoległego Festiwalu MEFEST w Serbii, Irene Giannakopoulos - Prezydent znanych międzynarodowych spotkań kulturalno-turystycznych YPERIA na wyspie Amorgos w Grecji, Valerio Provvedi - krytyk filmowy, przewodniczący jury ostatniego Festiwalu w Serbii, Carlo Savini - profesor, ekspert z dziedziny turystyki, członek jury międzynarodowych festiwali, dziennikarze zrzeszeni w Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej, dziennikarze akredytowani z Argentyny, Białorusi, Chorwacji, Japonii, Łotwy, Rosji, Serbii na czele z Jackiem Wanem - Prezesem Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych w Polsce, Janusz Cichoń - Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przedstawiciele mediów, urzędów i instytucji - patronów Festiwalu oraz inni wspaniali goście, których działalność ma wpływ na współpracę kulturalno-turystyczną w Europie i na świecie.


Na początek wspomnienia

I Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych otworzyli: Mirosław Milewski - Prezydent miasta Płocka pełniący funkcję Prezydenta Festiwalu, Antonio Conte - Prezydent Honorowy i Ewa Kotus - Dyrektor Generalny. Był to moment bardzo wzniosły, a zarazem wzruszający, bowiem ogłaszał wielki początek ery festiwali turystycznych w Płocku i dał realną nadzieję zrealizowania się zamierzeń organizatorów: Fundacji "EUROPE 2004", Business Integration Group, Urzędu Miasta Płocka i International Tourfilm and Multimedial Festival Committee w Rzymie.

Nic co się rodzi nie jest proste i niełatwe były też początki i losy niektórych Festiwali. Opowiadali o tym podczas uroczystego otwarcia Antonio Conte i Gavrilo Azinovic - dyrektor generalny odbywającego się w Serbii od 14 lat festiwalu MEFEST. Serbski festiwal organizowano nieprzerwanie, nawet w okresie wojen po rozpadzie Jugosławii - wśród walk i wybuchów bomb. Obecnie MEFEST jest miejscem spotkań ludzi z całej byłej Jugosławii - bo tak jak zawsze podkreśla dr Antonio Conte, festiwale filmów turystycznych to nie tylko szansa dla zdolnych twórców, ale szansa na budowanie przyjaźni między narodami, a przez to pokoju na Świecie. I do Płocka Gavrilo Azinovic przyjechał z producentem filmowym ze Słowenii Adrejem Fricem, który przygotował dla gości Festiwalu prezentację "ISTRIAN COOKING".


Statuetka TURYSTY przyznana po raz pierwszy

Najwyższą nagrodą Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych w Płocku jest statuetka TURYSTY. Jedna to oczywiście Grand Prix Festiwalu i przyznaje ją jury za najlepszy film, przyznanie drugiej, przeznaczonej dla osobistości świata filmu i turystyki za wszystkie dotychczasowe dokonania, zależy od całego Zarządu.

Krzysztof Zanussi - znany na świecie wybitny polski reżyser, otrzymał pierwszą w historii statuetkę TURYSTY, która w tym roku przyjęła nazwę TURYSTY 2006, za całokształt pracy twórczej i propagowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie.

Obecność Krzysztofa Zanussiego wywarła na wszystkich ogromne wrażenie, tym bardziej że ceremonię wręczenia nagrody poprzedziła konferencja prasowa. Spektrum pytań było bardzo szerokie, dotyczyło zarówno twórczości reżysera, jak i kondycji filmu polskiego w obliczu wielkich przemian w Polsce i Europie, a także naszej dwoistej słowiańskiej i łacińskiej tożsamości. Wszystkich zachwyciła lekkość wypowiadanych przez naszego Gościa myśli oraz ogromny patriotyzm, który dominował we wszystkich wypowiedziach.


GRAND PRIX dla filmu o Wiedniu

Do sekretariatu I Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych w Płocku wpłynęło ponad sto filmów. Do prezentacji konkursowych dopuszczono sześćdziesiąt. Filmy oceniane były przez międzynarodowe jury w następującym składzie:

  • Katarzyna Draba - przewodnicząca jury, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej
  • Antonio Castello - włoski dziennikarz "Italia Sera", krytyk filmowy
  • Jędrzej Dudkiewicz - dziennikarz i reżyser Program I Telewizji Polskiej
  • Marcin Jamkowski - Redaktor Naczelny "National Geographic"
  • Piotr Owczarski - reżyser, producent, współpracuje z TV4
  • Valerio Provvedi - włoski dziennikarz, krytyk filmowy
  • Carlo Savini - profesor, ekspert z dziedziny turystyki, włoski dziennikarz

Werdykt jury został ogłoszony 23 września 2006 r. przez Ewę Kotus - Dyrektora Generalnego Festiwalu - podczas uroczystej Gali.

Jury I Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych w Płocku przyznało GRAND PRIX - statuetkę TURYSTY 2006 filmowi "City Dance" (reż. Court Faudon, Faudon Movies N.Y., Austria)

Jury nagrodziło filmy w następujących kategoriach:

  • NAJLEPSZE ZDJĘCIA - SATOUR, South African Tourism, "Is it possible to visit South Africa right now?", RPA
  • NAJLEPSZA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA - SATOUR, South African Tourism, "The Lion's share", RPA
  • PROMOCJA TURYSTYKI KULTURALNEJ - Sadrolin Tam, Oresunds Media, "Wieliczka - sól ziemi", Szwecja
  • GOŚCINNOŚĆ, USŁUGI I INFRASTRUKTURA TURYSTYCZNA - Janos Vecsernyes/Polaris, Andreas Fellner, "Budapest", Węgry
  • TURYSTYKA ETNO-GASTRONOMICZNA - Giancarlo di Giovine, 01 Communication, "L'avventura dell' olio nel Salento", Włochy
  • CYKL PROGRAMÓW TELEWIZYJNYCH - Jacek Wan, Wan Production dla TV Polsat, "United Arab Emirates", Polska
  • ORYGINALNOŚĆ TEMATU - Galina Adamowicz, "My God", Białoruś
    Zelijko Mirkovic, I.H.Zdravkovic, "Muharem - music eyes of life", Serbia
  • TURYSTYKA PROEKOLOGICZNA - Claudia i Leonardo Capodarte, "Le foreste del diavolo", Włochy
  • TURYSTYKA RELIGIJNA - A. Mandat, M.Grąbka, PWST, Wydawnictwo Misericordia, "Prorok Miłosierdzia", Polska
  • NAJLEPSZY SPOT - Jasna Hribernik / VPK d.o.o. & Slovenian Tourism Board "Slovenia - diversity to discover", Słowenia
    Artur Białachowski / 4 Planet Media & Urząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego "Warmia i Mazury od wschodu do zachodu słońca", Polska

Prezydent Miasta Płocka przyznał nagrodę w postaci statuetki Bolesława Krzywoustego filmowi "Warmia i Mazury od wschodu do zachodu słońca" - Artur Białachowski / 4 Planet Media & Urząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego, Polska

Podczas uroczystej Gali zostały także wręczone nagrody specjalne.

  • Prezydent Miasta Płocka przyznał dr ANTONIO CONTE statuetkę Bolesława Krzywoustego za powołanie I Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych w Płocku.

Zarząd I Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych przyznał nagrody specjalne dla osobistości świata turystycznego za inicjowanie międzynarodowych spotkań kulturalno-turystycznych i uczestnictwo w Komitecie Honorowym Festiwalu. Otrzymali je:

  • Irena Giannakopoulos - Prezydent spotkań kulturalno-turystycznych YPERIA w Grecji
  • Gavrilo Azinovic - Dyrektor Generalny Międzynarodowego Festiwalu MEFEST w Serbii
  • Ilija Marinkovic - Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu, dziennikarz akredytowany z Serbii

Nagrodę specjalną otrzymała także Gita Memmena, autorka zaprezentowanej podczas Festiwalu wystawy fotografii "Coming home". Zdjęcia wykonane przez wrażliwą artystkę, opowiadają o powrocie rybaków z morza. Ich łódź w objęciach przyrody - morza, nieba i zachodzącego słońca - w kolejnych obrazach zbliża się do domu."To historia o nas wszystkich - wracamy z pracy, ze szkoły (…), to droga, którą dochodzimy do samych siebie, do miejsc do których należymy - myślę, że to ważne" - jak napisała o wystawie sama Gita.


"Przygoda z oliwą z oliwek w Salento"

Ogromne powodzenie podczas Festiwalu miały włoskie smaki i to te najbardziej dzisiaj cenione, z samego "obcasa" Półwyspu Apenińskiego. "Przygoda z oliwą z oliwek w Salento" - tak zatytułowali prezentację nasi goście z Apuli. Pod wodzą samego Antonio Conte - Prezesa Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej, znany restaurator i mistrz kuchni włoskiej Carmelo Basile oraz Antonio Primiceri i Daniele Garzia - przedstawiciele Federacji na Południowe Włochy, przygotowali przedsmak pysznych włoskich potraw, czyli wystawę w Płockim Ratuszu, by następnie zaprosić na kolację w restauracji "U Prawnika". Atmosfera była znakomita i to zarówno w kuchni, gdzie włoscy i polscy specjaliści przygotowywali wspólnie włoskie specjały, jak i przy stołach. Goście delektowali się wytwornym salentyńskim winem i degustowali kolejne dania: słynne spaghetti aglio, olio e peperoncino i penne al sugo.


Staropolska gościnność

Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych zakończyła wielka uczta w iście staropolskim stylu, z dużą ilością mięsiwa i miodów pitnych. Pierwszy toast wzniósł gospodarz, by wszystkich gości zachęcić do ucztowania. Wtedy do suto zastawionego stołu zasiedli jeszcze z gośćmi szlachcice z Bractwa Kurkowego i jak na polskich szlachciców przystało, szybko doprowadzili do swary, by się na szable godzić, chwaląc się przy tym jej władaniem. Goście z ochotą próbowali naszych potraw, ich lica szybko różowiły się od miodu, a i języki się rozwiązały. Zespół "Wisła" przygrywał i przyśpiewywał polskie pieśni, wesoło się zrobiło i gwarno aż do nocy. A w drogę po staropolsku każdy gość tobołek jeszcze dostał, by wspomniał w domu, jak bardzo gościnnym i otwartym jesteśmy narodem...

Robert Machnik


Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by Business Integration Group i Fundacja "Europa 2004"