STRONA GŁÓWNA

REPORTAŻ
GALERIA
LAUREACI
JURY

Reportaż
z III Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych
w Płocku

Nasz festiwal rośnie w siłę. W dniach 11-13 czerwca br. odbył się już III Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych, który ściągnął do Warszawy i Płocka wielu ważnych dla nas gości: przedstawicieli ambasad z Republiki Południowej Afryki, Egiptu, Portugalii, Meksyku, kolegów dyrektorów festiwali zrzeszonych w CIFFT w Wiedniu (International Committee of Tourist Film Festivals), którego i my jesteśmy członkiem, na czele z samym dyrektorem tego szacownego gremium, panem Alexandrem Kammelem, dziennikarzy Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej na czele z jej prezesem, panem Antonio Conte, jurorów, laureatów nagrodzonych filmów i zdobywców nagród europejskich, słynnych podróżników, przedstawicieli władz i osobistości świata turystyki. Pragnę podkreślić, iż Festiwal zaszczycili swą obecnością państwo Nadia i Rudolf Kammelowie reprezentujący CIFFT, których wkład w budowanie międzynarodowej współpracy w zakresie filmu turystycznego zasługuje na szczególne uznanie, a ich wspaniałe coroczne przyjęcia z okazji Festiwalu Festiwali w Wiedniu przejdą na pewno do historii.

W celu promowania najlepszych twórców filmu turystycznego i fotografów sławiących walory naszej pięknej Polski udało się nam powołać Polish Tourfilm Academy, a podczas pierwszego spotkania Akademii podczas festiwalu zarazić tym pomysłem innych dyrektorów.
W rocznicę sześćdziesięciolecia polskiej animacji, po Oskarze dla filmu "Piotruś i Wilk" i my uhonorowaliśmy firmę Se-ma-for festiwalową statuetką "Turysta 2008".

Program festiwalu był nadzwyczaj bogaty, organizatorzy podjęli gości ze słynną polską gościnnością, chwaliliśmy się dziedzictwem kulturowym stolicy i dostojnego piastowskiego grodu Płocka. W festiwalowym kinie zaprezentowaliśmy najciekawsze filmy polskie i zagraniczne, a najlepsze z nich nagrodziliśmy zgodnie z werdyktem międzynarodowego jury, który, jak podkreślał Jacek Wan - przewodniczący, był właściwie jednogłośny, bo "...postrzeganie wartości filmu turystycznego nie ma przecież granic"...

Prezydentem festiwalu był pan Mirosław Milewski - prezydent miasta Płocka, dyrektorem generalnym - Ewa Kotus - inicjatorka tego przedsięwzięcia w Polsce, a prezydentem honorowym - Antonio Conte - twórca międzynarodowych festiwali filmów turystycznych. Międzynarodowemu jury przewodniczył Jacek Wan - dziennikarz, podróżnik, producent filmowy, prezes Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych w Polsce, prezes Polish Tourfilm Academy.

III Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych odbył się pod honorowymi patronatami: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Sportu i Turystyki, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Polskiej Organizacji Turystycznej, ITCO (International Tourfilmfestivals Committee), Polskiej Izby Turystyki, Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawowały następujące instytucje: TVP Kultura, Gazeta Wyborcza i Portal Onet Pl.

Sponsorem głównym Festiwalu był Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. - największy producent i dystrybutor paliw w Polsce, największa korporacja przemysłu naftowego w Europie środkowo-wschodniej, mecenas wielu wydarzeń kulturalnych w naszym kraju i na świecie.
Organizację zamierzenia wzięły na siebie: Business Integration Group Sp. z o.o., Fundacja "Europe 2004" i Urząd Miasta Płocka.

"Do sekretariatu festiwalu wpłynęło 157 filmów z całego świata, między innymi z Austrii, Egiptu, Hiszpanii, Korei, Litwy, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Turcji... W bieżącym roku Polska zgłosiła znacznie większą ilość filmów, co pozwala przypuszczać, że rośnie zainteresowanie festiwalem. Chętnie zgłaszają się młodzi twórcy, zwiększa się też widownia, bo, poprzez portal ONET PL, prezentacje ogląda coraz więcej internautów" - powiedział Wojciech Jaworek, rzecznik prasowy festiwalu.


Otwarcie festiwalu w oprawie Egiptu

Festiwal rozpoczął się w auli płockiego ratusza projekcją obrazu, który w ubiegłym roku zdobył Grand Prix, dzieła sławiącego walory Bośni i Hercegowiny - "Enjoy Life". Zgodnie z tradycją przywitaliśmy więc naszych gości najlepszym filmem poprzedniego Festiwalu, wprowadzając ich w atmosferę międzynarodowego i wielokulturowego spotkania.

III Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych uroczyście otworzyła Ewa Kotus, dyrektor generalny. Prezydent festiwalu, pan Mirosław Milewski, pełniący honory gospodarza także jako prezydent miasta, w swoim powitalnym przemówieniu podkreślał, jak bardzo Płock cieszy się z wizyty tak dostojnych gości i mówił o tradycjach miasta w zakresie współpracy międzynarodowej. Zwrócił także uwagę na fakt, iż Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych rozwija się i rozszerza swą działalność. Antonio Conte, prezydent honorowy festiwalu zwrócił uwagę na jego początki i, podkreślając zasługi organizatorów, wyróżnił Ewę Kotus, wręczając jej z ramienia ITCO (International Tourfilmfestivals Committee), którego jest prezesem, nagrodę za całokształt działalności. Jacek Wan, przewodniczący jury zaprosił wszystkich do festiwalowego kina, zapowiadając naprawdę ciekawe projekcje. Powitalna gala zakończyła się mocnym egipskim akcentem. W jej nastrój wprowadził wszystkich gości radca ds. turystyki ambasady Egiptu - pan Mahmoud M.A.Khalil, opowiadając o swym niezwykle atrakcyjnym kraju, który zapewnia turystom aż 350 słonecznych dni w roku. Następnie pojawiła się tancerka, bo któż lepiej mógł oddać smak Egiptu, jak nie ona właśnie, prezentując tradycyjny taniec brzucha. Panowie wstrzymali oddechy...
A wieczorem atrakcjom egipskim nie było końca. W charakterystycznej dla tego kraju scenerii rozpieszczani byliśmy aromatyczną kawą, podawaną tradycyjnie fantastyczną herbatą i słodyczami. Paliliśmy shishę o różnych smakach i ze znaną nam już tancerką próbowaliśmy uczyć się trudnego tańca brzucha. Trzeba przyznać, że po takim wieczorze następne dni zapowiadały się naprawdę interesująco.


Konferencja Polish Tourfilm Academy

Inicjatywa stworzenia Polish Tourfilm Academy jest konsekwencją międzynarodowych działań prowadzonych przez Fundację EUROPE 2004 oraz Business Integration Group w zakresie tworzenia i promowania filmu turystycznego i dokumentalnego. Głównym celem Polish Tourfilm Academy jest promowanie najzdolniejszych polskich twórców - reżyserów, scenografów, fotografów - w kraju i za granicą oraz prezentacja w Polsce najwybitniejszych ludzi filmu turystycznego z różnych krajów, a także wymiana doświadczeń, profesjonalne doradztwo i szeroka międzynarodowa współpraca. Do pełnienia honorowych funkcji zapraszane są znane osobistości świata filmu, godni zdobywcy naszych festiwalowych statuetek "Turysty" przyznawanych za całokształt twórczości, panowie: Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Zbigniew Żmudzki i inni. Założyciele powierzyli pełnienie funkcji pierwszego prezesa akademii panu Jackowi Wanowi - dziennikarzowi, reżyserowi, producentowi filmowemu, prezesowi Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych w Polsce i przewodniczącemu jury II i III Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych. Dyrektorem Polish Tourfilm Academy odpowiedzialnym za jej prawidłowe funkcjonowanie jest pani Ewa Kotus - prezes Fundacji EUROPE 2004, dyrektor generalny Festiwalu Filmów Turystycznych, a także redaktor naczelna międzynarodowego magazynu dla VIP-ów "FILM, ART & TOURISM". Działalność akademii została określona odrębnym regulaminem.

W pierwszej konferencji powołanej organizacji wzięli udział nasi wspaniali festiwalowi goście: Rudolf i Aleksander Kammel - dyrektorzy CIFFT w Wiedniu, dziennikarze Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej na czele z jej prezesem - Antonio Conte, dyrektorzy festiwali: dr Francisco Dias - dyrektor Festiwalu Art & Tur w Portugalii, prof. Nicolae Luca - dyrektor Document ART. w Rumunii, Antonio Primiceri - dyrektor Festiwalu Filmów Religijnych we Włoszech, przedstawiciele urzędów: województwa podkarpackiego, miasta Gdyni, miasta Łodzi, miasta Płocka i oczywiście pierwsi członkowie tej organizacji. Zebranych przywitał pan Tomasz Kolczyński - wiceprezydent miasta Płocka i Ewa Kotus - dyrektor festiwalu i akademii. Obrady prowadził Jacek Wan - prezes akademii.

Dyskusja okazała się burzliwa, bowiem nie tylko w naszym kraju zauważony został problem nienajlepszego wykorzystania środków finansowych miast i regionów na filmy promocyjne. Skromne fundusze, a do tego brak wiedzy w zakresie wyboru najlepszych twórców skutkują, delikatnie mówiąc, słabymi produkcjami. Jak to naprawić i jak pomóc osobom decyzyjnym zajmującym się promocją miast, regionów czy całych państw? Odpowiedź na to pytanie jest trudna i właśnie nad nią zastanawiali się uczestnicy spotkania. Budowano pierwsze założenia i porównywano skuteczność działań w różnych państwach. Cieszy nas fakt, że dyrektorzy innych festiwali postanowili założyć podobne akademie w swoich krajach. Funkcję prezesa honorowego Polish Tourfilm Academy powierzono panu Alexandrowi Kammelowi - dyrektorowi CIFFT w Wiedniu, który swoim autorytetem i wiedzą wspomoże funkcjonowanie tych instytucji w innych państwach.


Nagrody Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej

Turystyczne nagrody europejskie są przyznawane przez Europejską Federację Prasy Turystycznej od dwudziestu sześciu lat. Ich kolejne edycje odbywały się w wielu pięknych miastach Europy, między innymi w Montecatini Terme, Ostuni, Rzymie, Karlowych Varach, Wiedniu. Przez kilka ostatnich lat uroczysta Gala European Awards for Tourism organizowana była w pierwszym historycznej Sali Obrad Pałacu Wielopolskich w Krakowie, a potem w Spalato, w Chorwacji. W tym roku nagrody zostały wręczone na specjalnej uroczystości w Płocku, podczas drugiego dnia festiwalu. Czy to już na stałe twórca tej nagrody, pan Antonio Conte przeniósł nagrody do pięknej stolicy mazowieckiej ziemi? Czas pokaże.

Wśród tegorocznych laureatów znalazły się regiony, miasta, osoby i instytucje, których działania przyczyniły się w sposób znaczący do rozwoju turystyki europejskiej.

W naszej rodzimej turystyce ogromną rolę odgrywa turystyka religijna. W tej kategorii nagrodę otrzymało SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA za otwartość i aktywność w przekazywaniu wartości i udostępnianiu pamiątek, dokumentów związanych ze świętą siostrą Faustyną. W budynku przy Starym Rynku w Płocku, w którym mieści się dzisiaj sanktuarium, w latach trzydziestych poprzedniego wieku przebywała siostra Faustyna Kowalska i tu właśnie w wieku 26 lat miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego. Obecnie w kaplicy z powszechnie znanym i rozpoznawanym obrazem Jezusa Miłosiernego znajdują się jej relikwie, a na placu w miejscu objawienia ustawiona została figura Jezusa. Natomiast w dawnej piekarni, w której siostra pracowała podczas pobytu w domu zakonnym, urządzono Muzeum Świętej Siostry Faustyny, w którym zgromadzono wiele cennych pamiątek i dokumentów związanych z tą polską świętą. Dziś do Płocka przybywają pielgrzymki z całego świata.
Prestiżową nagrodę otrzymało też WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE, które leży w południowo-wschodniej Polsce. Ze względu na piękno krajobrazu i bogactwo kultury jest jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych i dodać tu należy, że mało jest już na świecie terenów tak czystych ekologicznie. Pod tym względem królują tutaj przepiękne Bieszczady, których mit utrwalany na taśmach filmowych stał się wielkim magnesem dla turystów z całego świata ... i to o każdej porze roku.

Wśród polskich miast nagrodą europejską wyróżniono ŁÓDŹ i GDYNIĘ, określane mianem miast festiwali.

Łodź - niegdyś "ziemia obiecana" ludzi przedsiębiorczych, dziś stała się miejscem pieczołowicie dążącym do zachowania wspomnień o wielkich fabrykach, unikalnych na światową skalę zespołach XIX-wiecznej architektury przemysłowej, kamienicach i rezydencjach przemysłowców, wspaniałych zabytkach architektury secesyjnej i eklektycznej, z których część została już w sposób perfekcyjny odrestaurowana, o legendzie wielkiego kina w postaci słynnej szkoły filmowej, gdzie kształcili się najlepsi: Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski … Takim właśnie zdaniem można scharakteryzować to miejsce, które w niedalekiej przyszłości ma szansę stać się jednym z najpiękniejszych miast Europy.

Gdynia jest jednym z najmłodszych polskich miast, bo powstała w 1926 roku. Jak przystało na port, jest polskim oknem na świat i to zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i kulturalnym. Najsłynniejszym wydarzeniem stał się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który co roku we wrześniu ściąga do Teatru Muzycznego znanych filmowców, aktorów, dziennikarzy i miłośników kina. W znajdującym się opodal Parku Rady Europy umieszczono znany już dobrze "Fotel Kinomana", który zachowuje dla potomnych informacje o kolejnych zdobywcach "Złotych Lwów" - głównej nagrody festiwalu.

Europejska Federacja Prasy Turystycznej postanowiła nagrodzić także serbskie naddunajskie miasto VELIKO GRADISTE, które od tego roku przyjęło na siebie rolę gospodarza Festiwalu w Serbii (International Festival of Tourist, Ecological, Sport & Culinary Films).

Federacja przyznała także nagrodę niewielkiemu portowemu miastu Gaeta we Włoszech, przepięknie położonemu na wybrzeżu morza Tyrreńskiego, w regionie Lacjum, prowincji Latina.

Wśród osobistości goszczących w Płocku znalazł się także dr FRANCISCO DIAS - dyrektor Festiwalu Art & Tur w Portugalii, który odebrał nagrodę za reaktywowanie tradycji festiwali filmów turystycznych w tym pięknym kraju. Francisco Dias jest specjalistą w dziedzinie turystyki o randze naukowej i do rozwoju współpracy międzynarodowej wnosi wiele cennych inicjatyw.

Antonio Conte zawsze bacznie przygląda się wszystkim realizowanym projektom. W tegorocznej specjalnej edycji postanowił nagrodzić także BOSKO SAWKOVICA , który po śmierci naszego wspaniałego kolegi Gavrila Azinovica razem ze Slavicą Grubac kontynuuje serbskie tradycje festiwalowe (International Festival of Tourist, Ecological, Sport & Culinary Films).

Nagrody europejskie dla środowiska dziennikarskiego to oddzielny rozdział, ponieważ Antonio Conte, twórca tych międzynarodowych nagród, jest dziennikarzem i doskonale wie, jak wielki jest udział mediów w rozwoju turystyki na świecie.

Poznawanie dziedzictwa kulturowego i tradycji poszczególnych krajów i regionów to chyba najprzyjemniejsza strona turystyki. Ileż ciekawych informacji w tym zakresie przekazuje nam TVP KULTURA. Ta młoda ogólnopolska stacja telewizyjna, która powstała w kwietniu 2005 roku, jest kopalnią wiedzy, a emitowane przez nią starannie przygotowane programy zasługują na szczególne wyróżnienie. Cieszymy się, że nasza propozycja nagrodzenia TVP Kultura przez Federację od razu została zaakceptowana.

Nagrodę otrzymała także szybko rozwijająca się stacja lokalna TVP OLSZTYN, która prezentuje przede wszystkim wartości dziedzictwa kulturowego, turystyki i tradycji Warmii i Mazur, wzbudzając w mieszkańcach tego regionu poczucie dumy i własnej wartości.

Najpopularniejszą codzienną gazetą w Polsce jest GAZETA WYBORCZA, która przekazuje między innymi informacje i wartości związane z turystyką, w szerokim jej rozumieniu. Stworzony został nawet specjalny dodatek "Turystyka", tak potrzebny szczególnie w okresie powszechnego wypoczynku. To wielce zasłużone wyróżnienie jest dla nas tym cenniejsze, że gazeta patronuje naszemu festiwalowi od początku.

KRZYSZTOF BARANOWSKI - wybitny żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, nauczyciel, filmowiec, wielki Polak, który jako drugi nasz rodak samotnie opłynął kulę ziemską, a jako pierwszy dokonał tego dwukrotnie. Uwielbiany, podziwiany, nagradzany, był gościem specjalnym festiwalu, przyjął także turystyczną nagrodę europejską od Federacji.

Wśród nagrodzonych dziennikarzy znalazł się także GIUSEPPE CAMPANELLA - prezes CESM we Włoszech.

Nagrodę European Award for Tourism w kategorii "A life for tourism" odebrała ANGELA CAMPANELLA, pisarka, reżyser i producent filmowy. Jej ostatnia książka - biografia Bony Sforzy wywołała duże zainteresowanie wśród uczestniczących w imprezie gości, a szczególnie wśród Polaków. Królowa Bona Sforza była bowiem osobą, która pozostawiła po sobie znaczący ślad w naszej historii, tradycjach i kulturze.

Wśród zasłużonych instytucji w dziedzinie turystyki wyróżniony został Instytut "FILOSI" w Terracina we Włoszech, który jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Religijnych.

MAZOWIECKA REGIONALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA została założona w 2006 roku, bo, jak twierdzą jej inicjatorzy: "Mazowsze naprawdę zasługuje na to, aby zostać odkrytym przez turystów krajowych i zagranicznych". Przecież to właśnie ten nizinny pejzaż i dźwięki muzyki ludowej inspirowały Fryderyka Chopina do napisania tak pięknych utworów, choćby słynnych mazurków opartych na żywych tańcach narodowych pielęgnowanych w tradycji regionu do dziś.

Nasza otwartość na Europę i świat spowodowała, że przedstawiciele branży turystyczno-gastronomicznej prześcigają się w różnego typu ofertach, aby zdobywać nowych gości. Restauracje hotelowe serwują coraz to oryginalniejsze dania, typowe dla kuchni z bardzo egzotycznych zakątków świata. Natomiast pani JANINA ŚLEDZIEWSKA - szefowa hotelu Mistral w Markach k. Warszawy wręcz przeciwnie, nie ulega tym trendom i swoim gościom serwuje typowo polskie potrawy. Europejska Federacja Prasy Turystycznej nagrodziła ją w dziedzinie - tradycje.

Wśród nagrodzonych trzeba wymienić także ZAJAZD "POD CZARNYM KOGUTEM" położony w Bieszczadach w miejscowości Czarna Góra, niedaleko miejsca, gdzie łączą się obie pętle bieszczadzkie. Dzika przyroda, zdrowy klimat, lasy, malownicze widoki w połączeniu z wielką gościnnością gospodarzy urzekają wszystkich turystów.

Każdy kraj, każdy region częstuje gości swoim narodowym trunkiem, a najlepsze z nich zwykle wywodzą się z małych, rodzinnych firm. Do takich należy kurpiowski BROWAR CIECHAN oferujący słynne piwo miodowe.

Tradycje wręczania nagród zawsze są powiązane z prezentacją włoskich specjałów kulinarnych. Tak też było i w Płocku. Po oficjalnej ceremonii wszyscy uczestnicy gali zostali zaproszeni na polsko-włoskie przyjęcie do nowej restauracji Browar Tumski mieszczącej się na Starym Rynku. Oczywiście, w części włoskiej królowały pasty na czele ze spaghetti aglio, olio e peperoncino, sosem pomidorowym i dobrym włoskim winem z regionu Apulia. Natomiast część polska to smakowite koreczki z tatara zarówno wołowego jak i z łososia. Apetyt i humor dopisywały wszystkim.


Festiwalowe prezentacje

Specjaliści od kina festiwalowego na Starym Rynku przygotowali scenę i aparaturę, mieszkańcy Płocka czekali bowiem nie tylko na filmy, ale także na spotkania ze znanymi osobami, między innymi ze zdobywcą Oscara Zbigniewem Żmudzkim, ze słynnym Krzysztofem Baranowskim, a także z Jerzym Szkamrukiem i Jarosławem Minkowiczem - twórcami filmu o Benedykcie Polaku. Niestety deszcz wymusił jednak na organizatorach przeniesienie tych atrakcji z powrotem do ratusza. Wśród dodatkowych ciekawostek trzeba wymienić projekcję filmu animowanego ICHTIS wyprodukowanego przez firmę Se-ma-for i dwóch filmów Krzysztofa Baranowskiego. Jeden z nich opowiadał o sztormie, drugi zaś o wyprawie morskiej widzianej oczami Jasia i Małgosi, dzieci podróżnika.

Całe szczęście, że pogoda dopisała podczas demonstrowania profesjonalnej wspinaczki wysokogórskiej. W sobotę przez kilka godzin wszyscy mogli podziwiać mistrzów w tej dziedzinie i popróbować swoich sił na specjalnie postawionej ścianie wspinaczkowej. Spotkania prowadził Płocki Klub Wysokogórski.

Ogromne zainteresowanie na Starym Rynku wzbudzały dwie prezentacje Meksyku i Republiki Południowej Afryki. Znana już z programów Wojciecha Cejrowskiego kuchnia meksykańska zagościła w Płocku, oferując jej mieszkańcom potrawy, czasem dla nas zbyt ostre, ale przecież charakterystyczne dla tego kraju i smakowite. Można było też dokładnie poznać receptury ich przygotowania, aby spróbować potem swoich sił w domu, wzbogacając menu.

Ambasada Republiki Południowej Afryki przedstawiła ofertę turystyczną tego egzotycznego dla nas kraju i także poczęstowała swoimi specjałami. Zapach przygotowywanych na grillu kiełbasek wyjątkowo zaostrzał wszystkim apetyt, a i każdy, kto spróbował tego afrykańskiego specjału, był zachwycony jego smakiem i aromatem. Goście żegnali stoisko, trzymając w dłoniach małe flagi tego wielokulturowego kraju, co szczególnie podkreślało wymowę międzynarodowej współpracy podczas festiwalu.


Grand Prix dla "Salamanca Unica"

Już tradycyjnie Zarząd Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych w Płocku przyznał specjalną statuetkę "Turysty". Otrzymała ją firma Se-ma-for Produkcja Filmowa za całokształt pracy twórczej i ogromny wkład w budowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie

Jury III Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych w składzie:

  • Jacek Wan - przewodniczący Jury - reżyser, producent, twórca wielu znanych cykli telewizyjnych na temat kultury japońskiej, kultury Bliskiego Wschodu, a także programów na temat zdrowia, korespondent telewizji japońskiej, Prezes Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych w Polsce, prezes Polish Tourfilm Academy.

  • Prof. Nicolae Luca - pisarz, tłumacz, dziennikarz, dyrektor festiwalu DOCUMENT.ART w rumuńskim Campulung.

  • Francisco Dias - dyrektor festiwalu ART & TUR w Porto, prezes Portugalskiego Towarzystwa Nauk o Turystyce, tłumacz, nauczyciel akademicki.

  • Zbigniew Żmudzki - producent filmowy, prezes studia filmowego SE-MA-FOR w Łodzi (współproducent animacji "Piotruś i Wilk" - laureata Oscara 2008)

  • Barbara Tekieli - dziennikarz, dyrektor Stołecznego Biura Informacji i Promocji, autorka licznych publikacji na temat promocji turystycznej oraz funkcjonowania systemów informacji turystycznej.

postanowiło przyznać:
GRAND PRIX "TURYSTA 2008"
III Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych w Płocku
filmowi "SALAMANCA UNICA"
Turismo y Comunicación de Salamanca - Espana (Spain)

Jury nagrodziło filmy w następujących kategoriach:

  • NAJLEPSZY FILM PROMUJĄCY KRAJ, REGION LUB MIASTO
    NAGRODY EX AEQUO:
    "ŁÓDŹ - MIASTO KULTURY" - UM Łódź
    "BODY.MIND.MADEIRA" - Madeira Promotion Bureau

  • NAJLEPSZY SPOT KOMERCYJNY:
    "THE GIFT OF THE SUN" - Egyptian Tourism Office

  • NAJLEPSZY FILM PODRÓŻNICZY:
    "WIELCY ODKRYWCY - BENEDYKT POLAK" - Jerzy Szkamruk, Jarosław Minkowicz - TV Projekt

  • NAJLEPSZY FILM EKOLOGICZNY:
    "MOCZARY I UROCZYSKA" - Tomasz Ogrodowczyk i Michał Ogrodowczyk / ORW LP in Bedoń

  • NAJLEPSZE ZDJĘCIA:
    "TIROL LAND OF WATER" - Johannes Koeck & Georg Riha, Brains & Pictures Tullnerbach/Wien

  • NAJLEPSZY SCENARIUSZ:
    "ŁÓDŹ - MIASTO KULTURY" - Wojciech Bruszewski


NAGRODY SPECJALNE:

  • NAGRODA PREZYDENTA MIASTA PŁOCKA:
    "ŁÓDŹ - MIASTO KULTURY"
    Wojciecha Bruszewskiego - Info Express

  • NAGRODA INTERNAUTÓW ONET PL:
    "MOCZARY I UROCZYSKA" - Tomasz Ogrodowczyk i Michał Ogrodowczyk / ORW LP w Bedoniu

  • NAGRODA SPECJALNA
    dla Ranki Velimirovic za film "MOUNTAIN, WOOD, WATER"


NAGRODY SPECJALNE od Zarządu Festiwalu otrzymali także dziennikarze, instytucje oraz osobistości zasłużone dla świata kultury i turystyki:

  • TVP Kultura

  • Gazeta Wyborcza

  • Katarzyna Ratajczyk - Dyrektor Biura Promocji Miasta Stołecznego Warszawy

  • Alexander Kammel - Dyrektor Festiwalu Festiwali CIFFT

  • Jarosław Kowalski - Dyrektor TVP Olsztyn

  • Krzysztof Baranowski - żeglarz, podróżnik, dziennikarz

  • Olga Ożarenkowa - Dyrektor Centrum Informacji Turystycznej Republiki Litewskiej w Warszawie

  • Andrzej Danowski - Dyrektor Centrum Fotografii PTTK

  • Krystyna Czubówna - dziennikarka i podróżniczka

  • Andrzej Makaran - alpinista, himalaista i podróżnik

  • Anna Umięcka - podróżniczka

  • Katarzyna Dowbor - dziennikarka


Staropolska uczta

Słyniemy z naszej polskiej gościnności, tak więc i tym razem gospodarze dołożyli starań, by cecha ta, którą przecież od wieków mamy we krwi, została zapamiętana przez gości. Przed dawnym benedyktyńskim opactwem czekali na nas szlachcice Płockiej Drużyny Kuszniczej i Bractwa Kurkowego, którzy na wiwat oddali salwę z tradycyjnej broni - piszczeli, hakownicy i rusznicy. Potem z fantazją podnieśli szable i, łącząc je nad głowami wchodzących, utworzyli honorowy szpaler. A na zamku gospodarze, zacni przedstawiciele duchowieństwa zaprosili wszystkich najpierw do pięknych komnat nowej siedziby Muzeum Diecezjalnego, gdzie eksponowane są cenne zabytkowe dzieła sztuki sakralnej. Wraz z naszymi gośćmi oglądaliśmy je z prawdziwą dumą, dają bowiem świadectwo wielkim tradycjom i wspaniałemu dziedzictwu kulturowemu.

Staropolską ucztę, na której podano tradycyjne pasztety, faszerowane sandacze i rozliczne mięsiwa, wzbogaciły rodzime trunki, a ponieważ otwartym zawsze jesteśmy narodem, zaprezentowaliśmy naszym gościom także trunki innych krajów: Południowej Afryki, Portugalii i Włoch. Na deser podano polskie serniki i makowe placki... palce lizać.

Andrzej Kotus

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by Business Integration Group i Fundacja "Europa 2004"