JURY 2013
KONKURS MIĘDZYNARODOWY

Przewodniczący jury


Zbigniew Żmudzki
prezes Studia Filmowego Se-Ma-For, zdobywca Oscara za film „Piotruś i Wilk” (współproducent filmu), dyrektor międzynarodowego festiwalu filmów animowanych Se-ma-for Film Festival, Przewodniczący Zespołu d.s. Filmu w Radzie Programowej Polish Tourfilm Academy

Członkowie jury


dr Terence Clifford-Amos
Dr Terence Clifford-Amos to akademik i profesjonalny konsultant z wieloletnim doświadczeniem zdobytym na Uniwersytetach Wielkiej Brytanii i Francji. Jego praca doktorska dotyczyła poety angielskiego renesansu – Edmunda Spensera. Jest byłym profesorem wizytującym na uniwersytetach w Oksfordzie i Cambridge. Nauki pobierał na różnych uniwersytetach Zjednoczonego Królestwa, włącznie z Royal College of Music w Londynie. Publikował prace na temat literatury angielskiej, języków i edukacji. Współautor najważniejszych publikacji Komisji Europejskiej na temat edukacji nauczycieli w krajach byłego Związku Sowieckiego. Obecnie pracuje nad projektem KE dotyczącym Zachodnich Bałkanów. W ciągu ostatnich trzech lat, podróżując jako międzynarodowy konsultant ds. akredytacji uniwersyteckiej oraz reform i projektów edukacyjnych Terence odwiedził ponad 25 krajów. W 2012 współpracował z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Doświadczenie w ewaluacji projektów edukacyjnych doprowadziło go do prac w jury Festiwalu Silafest w Veliko Gradište w Serbii oraz współpracy z polskimi filmowcami jako konsultanta nowego filmu o życiu Mikołaja Kopernika. Współpracuje z serbskimi (Alternativa) i austriackimi (Art.-Media) producentami przy tworzeniu dokumentalnego i fabularnego filmu nt. początków I Wojny Światowej.
Jest także byłym politykiem samorządowym, piastował stanowisko burmistrza Sandwich, w 2010 roku był przewodniczącym rady związku miast Cinque Ports. Pełniąc wyżej wymienione funkcje współpracował z przewodniczącymi Izby Gmin oraz Izby Lordów.
W wolnym czasie pisze i muzykuje. Jest zachwycony propozycją udziału w Jury FilmAT Festival 2013.


Paweł Lewandowski
dyrektor Departamentu Instrumentów Marketingowych Polskiej Organizacji Turystycznej, specjalista rynku niemieckiego (wieloletni Dyrektor Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Berlinie), wiceprezes Polskiej Izby Turystyki


Joanna Tryniszewska
dziennikarka, prezenterka, wydawca programów informacyjnych. Z telewizją związała się jeszcze na studiach. Podczas 20 lat pracy w TVP Szczecin realizowała reportaże, filmy dokumentalne i programy cykliczne, które reprezentowały TVP na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Reportaż „Chora kategoria” wygrał Konkurs Europejskich Telewizji Regionalnych „Circom Regionale”, otrzymał też Nagrodę Prezesa TVP. Dwie historyczne produkcje: cykl „Stacja PRL” oraz dokument „Metryka Goździka” nominowane były do nagrody Grand Press oraz reprezentowały TVP na festiwalach: Japan Prize w Tokio i INPUT. Cykl turystyczny „Para w Polskę” otrzymał główną nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej, a cykl poświęcony matematyce „Nie udawaj Greka” - Nagrodę Specjalną Rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Reportaż o energii odnawialnej „Podmuch energii” otrzymał Srebrnego Delfina na Cannes Corporate Media & TV Awards, został też nagrodzony w konkursie IREW. Wszystkie te produkcje realizowane były dla anten ogólnopolskich, podobnie, jak cykle poświęcone Funduszom Europejskim („Po sukces do Unii!” i „Potęga Funduszy”) oraz cykl programów o Parlamencie Europejskim „Rue Wiertz 60”, który przez tenże parlament został uznany za najlepszą tego typu produkcję. Dziennikarka dwukrotnie uhonorowana została tytułem Dziennikarza Roku – przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Krajową Izbę Gospodarki Morskiej.


Joanna Klimowska – Kronic
dziennikarka, prezenterka, wydawca programów informacyjnych, twórczyni autorskich programów publicystycznych w TVP Szczecin. Za reportaż „Podmuch energii” nagrodzona Srebrnym Delfinem na Festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards 2012 oraz nagrodą Polskiej Izby Energii Wiatrowej w konkursie IREW 2012. Uhonorowana w 2013 roku tytułem Dziennikarza Roku Gospodarki Morskiej przyznanym przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej za cykl programów pt.„Wiatr od morza”. Autorka nagrodzonego przez Prezesa Telewizji Polskiej ogólnopolskiego cyklu „Od niedzieli do niedzieli”. Podwójna laureatka konkursu na autorski projekt audycji zorganizowany przez Agencję Produkcji Telewizyjnej TVP za programy „Paragon” i „Pośrednik”. Na swoim koncie ma ponad 100 programów, reportaży i filmów.


Wolfgang Huschert
niemiecki filmowiec, producent i specjalista marketingu turystycznego. Jest dyrektorem odbywającego się od 2001 roku podczas targów turystycznych ITB w Berlinie festiwalu THE GOLDEN CITY GATE, wieloletni członek CIFFT (International Committee of Tourism Film Festivals).


Isti Madarasz
młody utalentowany węgierski reżyser. Jego film „Hungary – World of Potentials” wyprodukowany przez AERA Property & Destination, zdobył w roku 2010 najwyższe statuetki Grand Prix na festiwalach FilmAT – Film, Art & Tourism Festival w Warszawie, Tourfilm Riga oraz nagrodę CIFFT za 2010 rok. Ekspert International Tourfilm Academy.
Zanim wyreżyserował odnoszący sukcesy film turystyczny stworzył kilka fabularnych filmów krótkometrażowych, które zdobywały nagrody na całym świecie. Niskobudżetowy film Istiego o Budapeszcie i historii węgierskich wynalazków osiągnął w sieci imponującą liczbę 2 milionów wyświetleń, co skłoniło rząd do zamówienia u niego filmu wizerunkowego z okazji objęcia przez Węgry prezydencji w UE.
Właśnie skończył swój pierwszy film dla węgierskiej telewizji, obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym.


dr Alina Mleczko
adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i pedagog w ZPSM IIst im F. Chopina w Warszawie.
Polska saksofonistka - solistka, wydała pięć solowych albumów, dwa z nich nominowane były do nagrody fonograficznej Fryderyk, nagrodzona przez Classique we Francji za płytę Sjesta, otrzymała także wyróżnienie Rewelacja Audio Video za płytę Fiesta. Amerykański fachowy magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w numerze poświęconym najwybitniejszym saksofonistkom świata.
Jako solistka w klasycznym repertuarze na saksofon i orkiestrę symfoniczną koncertuje z najlepszymi polskimi orkiestrami m.in. Symfonia Varsovia z którą odbyła turnee po Niemczech jako solistka w koncercie na saksofon i orkiestrę smyczkową Aleksandra Głazunowa. Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami takimi jak: Jacek Kaspszyk, Roman Kofman, Hermann Breuer, Michał Dworzyński, Paweł Kotla.
Bierze udział w projektach związanych z muzyką improwizowaną, alternatywną , jazzem i ethno. Jest autorką i wykonawczynią muzyki do filmu „Sen o kanapce z żółtym serem” Daniela Kozakiewicza.


Andrzej Wolf
Ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Współpracował z wieloma uznanymi reżyserami m.in. z Janem Kidawą-Błońskim, Januszem Zaorskim, czy Andrzejem Wajdą. Jest wykładowcą na Wydziale Operatorskim w Warszawskiej Szkole Filmowej. W 2003 roku został uhonorowany Nagrodą Specjalną Polskiego Kina Niezależnego za całokształt działań na rzecz młodego kina w Polsce. Członek OFF-owej Akademii Filmowej.
Wybrana filmografia: „Matka królów” (1982), „Manna” (2007), „ Syberiada Polska” (2011)
Film "Toruń miastem festiwali" w reżyserii Andrzeja Wolfa zdobył w roku 2012 wiele nagród na festiwalach zrzeszonych w CIFFT. Otrzymał także Nagrodę Burmistrza Karlowych Warów.


Andrzej Danowski
dyrektor Centrum Fotografii Krajoznawczej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łodzi oraz wydawca ukazującego się od 52 lat kwartalnika regionalnego PTTK "Wędrownik".
Fotografią zajmuje się od ponad 40 lat, z przyjemnością fotografuje zabytki, przyrodę i ciekawe krajobrazy. Szkoli pilotów i przewodników. Jest wojewódzkim specjalistą programu Euro -NGO zajmującego się pozyskiwaniem środków europejskich dla organizacji pozarządowych. Aktualnie w PTTK pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Opieki nad Zabytkami Zarządu Głównego PTTK i Wiceprzewodniczącego Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK. Jest członkiem Zarządu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami . Jest także sekretarzem Zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego.
Ukończył Politechnikę Łódzką i studium podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", „ Za zasługi dla Kultury Polskiej” "Zasłużony Działacz Turystyki", Złotą Odznaką "Za Opiekę nad Zabytkami", wieloma odznaczeniami PTTK w tym Złotą Honorowa Odznaką PTTK. Jest laureatem nagród Marszałka Województwa. Najbardziej ceni sobie dwa szczególne odznaczenia: Nagrodę Honorową im. Fryderyka Kremsera oraz Nagrodę Specjalną International Tourist Film Festival .


JURY 2013
KONKURS POLSKICH FILMÓW

Przewodniczący jury


Paweł Lewandowski
dyrektor Departamentu Instrumentów Marketingowych Polskiej Organizacji Turystycznej, specjalista rynku niemieckiego (wieloletni Dyrektor Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Berlinie), wiceprezes Polskiej Izby Turystyki

Członkowie jury


Barbara Koniecka
reżyserka, scenarzystka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi na kierunku ANIMACJI.
Twórca filmów promocyjnych z wykorzystaniem animacji. Laureatka wielu międzynarodowych nagród, m. in. Grand Prix Art na V FilmAT – Film, Art & Tourism Festival oraz nagrody Most Innovative na TourFilmBrazil za debiut filmowy „Takie miasto”. Ekspert Polish Tourfilm Academy.


Artur Białachowski
reżyser, operator, montażysta, fotograf, prezes Studia Filmowego Muuwi, twórca i dyrektor Spa TV, laureat I FilmAT (poprzednia nazwa Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych), członek Polish Tourfilm Academy


Ivana Bilkova
dyrektor przedstawicielstwa Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego - CzechTourism w Polsce, na Litwie i Łotwie. Od roku 2002 do 2006 roku wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej. Interesuje się podróżami, kulturą innych krajów. Ma wiele ulubionych w Polsce, którą odkrywa już od 7 lat.


Mag. Franca Maria Kobenter
prezes zarządu austria.info w Warszawie. Od września 1998 roku reprezentuje austriacką turystykę w Polsce. Wcześniej przez 14 lat kierowała działem marketingu na rynkach obcojęzycznych w biurze promocji Ziemi Salzburskiej oraz pełniła funkcję rzeczniczki prasowej biura promocji Karyntii. Prywatnie pasjonatka gór, zapalona narciarka, miłośniczka kultury, sztuki i dobrej kuchni, a także wielbicielka niszowego kina z Europy i Bliskiego Wschodu.


Olga Piekarzewska
główny specjalista w Departamencie Turystyki, Ministerstwa Sportu i Turystyki
Z turystyką związana od czasu studiów, kiedy pracowała jako pilot wycieczek zagranicznych. Pierwsze szlify zawodowe otrzymała w Biurze Konferencji i Kongresów Mazurkas Travel. Od przeszło 10 lat jest pracownikiem Departamentu Turystyki, Ministerstwa Sportu i Turystyki gdzie m.in. prowadzi sprawy związane z tworzeniem warunków do wspierania rozwoju turystyki z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz podejmuje działania w celu zwiększenia konkurencyjności polskich produktów i regionów turystycznych.
Uczestniczy w pracach wielu komisji konkursowych jak np. na najciekawsze stoisko na targach, pamiątkę agroturystyczną, pakiet turystyki wiejskiej, „pamiętniki agroturystyki”.
Turystyka jest nie tylko jej bliska z racji wykonywanej funkcji, ale jest również jej największą pasją. Uważa, że najlepszym sposobem sprostania konkurencji jest odpowiednia promocja Polski na rynku krajowym i międzynarodowym a ulubionym narzędziem marketingowym – film.
To niepowtarzalny środek artystycznego wyrazu, który w zależności od wizji realizatora może zamienić się w spot promujący kraj, miasto, powiat, gminę a także dokument o tematyce podróżniczej i krajoznawczej prezentujący historię, tradycję, religię, kulturę. Jego zasięg i dotarcie do różnych grup odbiorców jest imponujący a to co ciągle nas urzeka to magia kina.


Krzysztof Masiuk
Góral z urodzenia i pochodzenia. Podróżnik, żeglarz i fotograf z zamiłowania. Zawodowo związany z ochroną środowiska w Polsce. Sekretarz Narodowej Rady Ekologicznej. Miłośnik polskich gór. Zakochany w Beskidach i Bieszczadach, które wielokrotnie przemierzył z plecakiem. Autor licznych fotoreportaży m.in. z Karaibów, Seszeli, Cyklad, Wysp Liparyjskich, czy Spitsbergenu. Laureat krajowych i zagranicznych nagród w dziedzinie fotografii. Jego ostatnim projektem, nad który pracuje jest „Zakochaj się w Polsce nocą”, który prezentuje piękno polskich miast i miejscowości nocną porą.




Wszelkie prawa zastrzeżone./All rights reserved. Copyright by Business Integration Group i Fundacja "Europa 2004".