Z CHOPINEM W ROLI GŁÓWNEJ

V Film, Art & Tourism Festival - 28-29 maja w Płocku
oraz III Konferencja Polish Tourfilm Academy - 26-19 maja w Warszawie i Płocku

Piąty, jubileuszowy Film, Art & Tourism Festival zakończył się wielkim sukcesem. Po raz pierwszy impreza odbyła się pod nową nazwą - za to tradycyjnie w książęcym Płocku. Wysoki poziom zgłoszonych dzieł spowodował, że po raz pierwszy aż trzy filmy otrzymały najwyższe nagrody.

Już tradycyjnie Festiwal i towarzysząca mu III Konferencja Polish Tourfilm Academy odbyły się pod patronatami najwyższych władz na czele z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministrem Sportu i Turystyki, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dzięki projekcjom w auli płockiego ratusza publiczność miała okazję odwiedzić m.in. Portugalię, Austrię, Brazylię, Norwegię, Południową Afrykę czy Grecję. Prosto z auli płockiego ratusza można było przenieść się do Sesimbry, w góry Tyrolu, na plaże brazylijskiego regionu Santa Catarina lub w błękitne wody Oceanu Indyjskiego. Ponad 40 filmów wybrano z ponad 200 zgłoszonych produkcji.

Dużym powodzeniem cieszyły się filmy i prezentacje poświęcone Fryderykowi Chopinowi i miejscom związanym z życiem wielkiego kompozytora. Prezentacja Andrzeja Danowskiego - Dyrektora Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK pt. "Miejsca Chopinowskie na starych fotografiach" wprowadziła wszystkich w nastrój nostalgiczny. Festiwal chwali przede wszystkim najnowsze osiągnięcia, a nas oczarowała ta zabytkowa kolekcja zdjęć, której towarzyszyła muzyka Chopina i piękna poezja samego autora. Inna prezentacja znanego producenta z Hiszpanii - Davida Coopera pt. "Chopin na Majorce" udowodniła, jak ważne są miejsca Chopinowskie na świecie. Tutaj zaimponowała nam znajomość życia i twórczości Fryderyka Chopina z tego trudnego dla artysty okresu.

W ratuszu festiwalowym projekcjom towarzyszyła wystawa prac znanego fotografika - Andrzeja Łojko pt. "Tradycje i inspiracje". Wielkoformatowe zdjęcia, przypominające raczej dzieła holenderskich mistrzów pędzla niż wytwory współczesnej fotografii tworzyły swoisty klimat już przed aulą. Uczestnicy festiwalu poznali także "Mazowsze Chopina" - wystawę przygotowaną przez ośmiu fotografików, związanych z LOT Mazowsze Chopina i Płockim Towarzystwem Fotograficznym.

Przed ratuszem na widzów i gości festiwalowych czekała multimedialna wystawa Chopin podróżnik składająca się z wielkoformatowych fotografii miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem oraz specjalnej ekspozycji NBP - banknotów i monet z wizerunkiem kompozytora.

W sobotę, 29 maja Starym Rynkiem zawładnęły grupy taneczno-wokalne. Występy rozpoczęli gospodarze - reprezentujący Płock zespół pieśni i tańca Wisła. Podlasie zaprezentowało się z całym bogactwem swojego folkloru: prezentacja tkaczy, artystów ludowych i zespołu muzycznego dała festiwalowej publiczności możliwość poczucia smaku folkloru Podlasia w mazowieckim Płocku. Prezentacje te miały pokazać różnorodność naszej polskiej kultury ludowej, którą tak ukochał wielki kompozytor. Przyglądali się im z zainteresowaniem zagraniczni goście. Niezwykle uzdolnieni muzycznie Grecy nie wytrzymali i też ruszyli w tany. Specjalnie dla płocczan i gości festiwalu delegacja grecka (w składzie: Anita Grispou, Anna Deligianni i Manolis Lignos) zatańczyła tradycyjne tańce greckie.

Na zakończenie wystąpiła młodzież ze szkoły baletowej w Bytomiu. Obecność gości z tego miasta nie była przypadkowa, bowiem film "Bytom - energia kultury" był jednym z odkryć tegorocznego festiwalu i zdobywcą nagrody w kategorii najlepszy film promocyjny oraz nagrody publiczności, którą jest nagroda internautów - użytkowników ONET.PL.

Podkreślając znaczenie prezentacji festiwalowych trzeba wymienić wystąpienie Zbigniewa Żmudzkiego - Prezesa Se-Ma-Fora, który tutaj na naszym Festiwalu przedstawił premierowy pokaz filmu "Danny Boy".

Ale największym pozafilmowym wydarzeniem festiwalu był koncert w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku pt. "DZIECI ŚWIATA KOCHAJĄ CHOPINA". Marię Pomianowską - muzyka, kompozytora, multiinstrumentalistę i naukowca w jednej osobie już dobrze zna środowisko związane z festiwalami zrzeszonymi w CIFFT-cie. Zawsze zaskakiwała nas czymś nowym, bowiem jej wiedza dotycząca muzyki różnych kultur, znajomość gry na wielu, często unikalnych, instrumentach powodowały, że odnosiła wielki sukcesy podczas koncertów organizowanych na całym świecie. Zastanawialiśmy się, czym nas zaskoczy w Roku Chopinowskim. Wiemy, że nagrała płytę Chopin na pięciu kontynentach, która pnie się w górę w najbardziej prestiżowych rankingach, ale koncert dziecięcy był dla nas wielką zagadką. I stało się. Uczestniczyliśmy w koncercie wyjątkowym, unikalnym. Był i fortepian, i chopinowska klasyka w wykonaniu niezwykle uzdolnionych dzieci z Rosji. Usłyszeliśmy Chopina na domrze, której perliste brzmienie znamy z tradycyjnych utworów rosyjskich. Chłopięcy zespół z Kazachstanu popisywał się grą na dwustrunowych instrumentach zwanych dombrą. Byli niezwykli, porywali publiczność do oklasków w rytm muzyki, rozbrajali talentem i autentycznością. Szczególnie zauroczył zebranych najmłodszy z czterech młodzieńców, który miał zapewne nie więcej niż pięć lat. W grze dorównywał kroku swoim 10-12-letnim kolegom, a nas zupełnie zniewolił. Polskę reprezentowała grupa dzieci góralskich. Ich tradycyjne przyśpiewki, tańce, piękne stroje podobały się nie tylko nam, ale także naszym kolegom z całego świata. Potem grupa prosto z Afryki, z Burkina Faso. Niezwykły wręcz temperament, umiejętność gry na bardzo oryginalnych, nieznanych nam instrumentach, do tego popisy taneczne poruszyły całą salę. A na zakończenie wszyscy razem - orkiestra dziecięca z całego świata pod dyrekcją Marii Pomianowskiej. Proszę Państwa, nie da się opisać, jakie to było piękne! Patrzyliśmy na każdą twarz dziecka po kolei. Wszyscy przejęci, wpatrzeni w panią Marię, rozkochani w muzyce Fryderyka Chopina.

NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH

W Roku Chopinowskim, specjalnie z okazji wielkiej rocznicy, przyznano GRAND PRIX CHOPIN 2010, o czym zadecydowało jury, składające się ze wszystkich zagranicznych producentów, reżyserów, operatorów uczestniczących w festiwalu. Otrzymał je film Jerzego Szkamruka i Piotra Sławińskiego "FRYDERYK 2010".

Międzynarodowe jury festiwalu w składzie (w kolejności alfabetycznej):
Irene Giannakopoulos (Grecja)
Tomasz Ogrodowczyk (Polska)
Ekke Overbeek (Holandia)
Jack Soifer (Portugalia)
Jacek Wan (Polska)
Zbigniew Żmudzki (Polska)

przyznało:
GRAND PRIX ART Barbarze Konieckiej za film animowany o mieście Łodzi pt. "TAKIE MIASTO"
oraz
GRAND PRIX TOURISM p. Andreas Meschuh z Austrii za film pt. "STYRIA - THE GREEN HEART OF AUSTRIA".

Wielki sukces odniosły filmy z "Chopinem w roli głównej" zgłoszone do konkursu festiwalowego. Film Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz "WARSAW - ECC 2016" został uznany ex aequo z filmem Jerzego Szkamruka i Piotra Sławińskiego jako najlepszy w kategorii Chopin w filmie. W tej kategorii wyróżnienia CHOPIN 2010 otrzymały także filmy: "Warszawa Chopina" Kordiana Piwowarskiego, "Szafarnia Chopina" Ryszarda Kruka, "Mazowsze Chopina" Zbigniewa Szumery. Poza tym Zarząd Festiwalu przyznał filmom o Chopinie nagrody specjalne: dzieło Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz pt. "Warsaw - ECC 2016" otrzymał nagrodę za reżyserię, produkcja Jerzego Szkamruka i Piotra Sławińskiego pt. "Fryderyk 2010" uzyskała nagrody za zdjęcia i za muzykę, oddzielną nagrodę otrzymała Maria Pomianowska za opracowanie muzyki do tego filmu, film "Warszawa Chopina" został nagrodzony za sposób ukazania Warszawy i jej historycznych wartości, "Szafarnia Chopina" - za przystępną formę przekazania wiedzy o Fryderyku Chopinie młodzieży, a film "Mazowsze Chopina" - za wartości edukacyjne.

Jedną z głównych nagród festiwalu jest statuetka Bolesława Krzywoustego, którą otrzymał Urząd Miasta Stołecznego Warszawy za piękny film "Warszawa Chopina".

W tym roku nagrodą szczególną była statuetka Fryderyka Chopina, dedykowana osobom i firmom, które w sposób wyjątkowy angażowały się w powstanie wspaniałych prezentacji, wystaw, a szczególnie produkcji filmowych z "Chopinem w roli głównej". Trzeba podkreślić tutaj niezwykłą pracę w tym zakresie p. Katarzyny Ratajczyk - Dyrektora Biura Promocji Miasta Stołecznego Warszawy i p. Barbary Tekieli - Dyrektora Biura Informacji Turystycznej, którym z największą satysfakcją organizatorzy festiwalu wręczyli statuetki z popiersiem Fryderyka Chopina - z wielkimi gratulacjami, że wielki kompozytor już na zawsze pozostanie symbolem stolicy Polski.

Podczas uroczystej Gali Grand Prix ,którą prowadziła Ewa Kotus - dyrektor Festiwalu rozdaliśmy uczestnikom kolejny, dziesiąty numer naszego kwartalnika FILM, ART& TOURISM. Z wielką dumą wręczyliśmy statuetkę Fryderyka Chopina Dariuszowi Bógdałowi. Nasz podniebny włóczęga odniósł bowiem wielki sukces w prestiżowym konkursie Grand Press Photo 2010 (mimo naprawdę silnej konkurencji). W kategorii "Przyroda" jeden z jego pięknych fotoreportaży z cyklu "Pejzaże Przelotne" zdobył pierwsze miejsce. Gratulujemy i jesteśmy dumni!

SERCE CHOPINA

V Film, Art & Tourism Festival i towarzysząca mu III Konferencja Polish Tourfilm Academy pt. Chopin w filmie potwierdziły nie tylko szczególne przywiązanie Polaków do wielkiego kompozytora, ale także ogromne zainteresowanie środowiska międzynarodowego jego życiem i twórczością. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w wycieczkach do miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem: w Warszawie, Żelazowej Woli, Brochowie, degustowali tradycyjne potrawy chopinowskie w słynnej Honoratce i w Hotelu Chopin w Sochaczewie, ale przede wszystkim rozmawiali o ogromnym znaczeniu i patriotycznym wymiarze twórczości Fryderyka Chopina dla Polaków. Film dokumentalny Serce Chopina z 2005 r. (prezentacja odbyła się poza konkursem) chwyta za serce każdego prawdziwego Polaka, ponieważ dotyka właśnie tego, co chowamy głęboko w sercu, sprawy najważniejszej - naszej polskiej tożsamości i zawiłej historii, która pozwoliła nam w końcu na uzyskanie wolności. Ale dokument ten wywarł także wielkie wrażenie na kolegach dziennikarzach i filmowcach z innych krajów, bo sprowokował szeroką dyskusję na temat wolności, patriotyzmu i siły oddziaływania muzyki Fryderyka Chopina.

O tym, jak ważne dla promocji każdego kraju i rozwoju turystyki są obchody wielkich wydarzeń, mówił podczas swojego wykładu profesor Francisco Dias z Portugalii. Tylko, że (na przykład porównując nasze dwa kraje) te wydarzenia są inne. W Portugalii na czoło zdecydowanie wysuwają się wszelkie uroczystości związane ze sportem, u nas z kulturą. Warto było podyskutować na ten temat z przedstawicielem kraju, który ma tak ogromne osiągnięcia w dziedzinie wielkich odkryć geograficznych i zakorzeniania własnej kultury w najdalszych zakątkach świata.

Dla mnie podsumowaniem tych kilkudniowych projekcji, prezentacji, dyskusji są słowa Francisco Diasa, które wypowiedział przed samym wyjazdem z Polski: - Muszę zaprosić twórcę filmu Serce Chopina na mój festiwal do Portugalii. Chciałbym pokazać ten film moim rodakom, by zrozumieli waszą polską tożsamość - tak bardzo związaną z muzyką wielkiego kompozytora.


Andrzej Kotus



Wszelkie prawa zastrzeżone./All rights reserved. Copyright by Business Integration Group i Fundacja "Europa 2004".