Grand Prix FilmAT 2012

Siódmy FilmAT – „Film, Art & Tourism Festival”, który odbył się w dniach 17-18 maja br w Warszawie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pani Katarzyny Sobierajskiej - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zakończył się wielkim międzynarodowym sukcesem.
Film, Art & Tourism Festival wraz z trzynastoma Festiwalami rozrzuconymi po całym świecie zrzeszony jest w International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT w Wiedniu, miał więc zaszczyt gościć nie tylko nagrodzonych twórców z różnych krajów, ale także dyrektora tej organizacji Alexandra Kammela i przedstawicieli bratnich Festiwali. VII Film, Art & Tourism prowadziła Ewa Kotus – dyrektor Festiwalu.
Do Festiwalowego Sekretariatu wpłynęły 182 filmy z całego świata, z czego jury, któremu przewodniczył mistrz kina Zbigniew Żmudzki, przyznało szesnaście statuetek, natomiast Zarząd Festiwalu w ramach regulaminowych nagród specjalnych przyznał ich osiem. Nowym wyzwaniem dla organizatorów była statuetka TOURIST OWL (Turystycznej Sowy), która wymagała dodatkowej, naukowej komisji jurorskiej, by ocenić film pod kątem jego edukacyjnych wartości.
Uroczysta Gala odbyła się w restauracji Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie na której zostały wręczone nagrody i statuetki. Gali towarzyszył koncert piosenek Marleny Dietrich, której dwudziestą rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Piosenki wielkiej gwiazdy kina, po polsku i po niemiecku, śpiewała Marlena Uziębło z Siedlec.

Grand Prix Tourism zdobył krótki spot wykonany na zamówienie Polskiej Organizacji Turystycznej promujący Polskę i będący piękną, lekką, a zarazem elegancką formą filmowego zaproszenia do naszego pięknego kraju, pod tytułem: ”Polska. Feel Invited”.

W tym roku po raz pierwszy jury zdecydowało o przyznaniu Grand Prix Ecology i to aż dwóm filmom. „Caring for the lagoon” Oliver’a Dickinson’a to piękna, melancholijna opowieść o rajskiej wyspie Mayotte, o którą rozumnie i z całym sercem dbają jej mieszkańcy. Wzruszająca jest wypowiedź jednego z nich, gdy mówi, że dba o wyspę, bo to wszystko co w życiu posiada. Drugi film w randze Grand Prix Ecology to kanadyjska produkcja „How to boil a frog” Jon’a Cooksey’a. Ten ponad godzinny film to niezwykłe podejście do tematu ekologii, ośmieszające do bólu wszystko to co wyprawiamy z naszą planetą. I rzeczywiście można się pośmiać …, tylko że to śmiech przez łzy.

Pełną listę nagród zamieszczamy oddzielnie.


TOURIST OWL

O przyznaniu statuetki TOURIST OWL zdecydowali naukowcy z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Geografii Miast i Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego. Komisji przewodniczył Andrzej Danowski – Dyrektor Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK. Pierwsza w historii Festiwalu statuetka TOURIST OWL została przyznana filmowi „FAMADIHANA - Spotkanie życia i śmierci”, w reż. Tomasza Rudomino. Dokument opowiada o niezwykłej, starej malgaskiej tradycji, podczas której spotykają się żywi i zmarli. Jest to obrządek przewijania zwłok, wykonywany zgodnie z kilkudniowym szczegółowym rytuałem i oficjalnymi procedurami urzędowymi. Famadihana może być wykonywana co siedem lat czyniąc ogromną radość wszystkim bliskim, którzy w niej uczestniczą.

Ten film przygotowany z ogromną kulturą i szacunkiem dla tych tradycji został uznany za dokument edukacyjny, który może służyć jako pomoc dla nauki.


TURYSTA 2012 dla Marka Żydowicza

Marek Żydowicz, twórca, kreator, dyrygent, mocno bijące serce największego i znanego na całym świecie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE otrzymał statuetkę TURYSTA 2012, którą Jury i Zarząd międzynarodowego festiwalu filmów turystycznych FilmAT w Warszawie co roku przyznaje osobom lub instytucjom, które ponad wszystko sławią nasze polskie imię za granicą.
W poprzednich latach statuetkę tę otrzymali: Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Roman Polański, Łódzka „Filmówka”, czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im Leona Schillera w Łodzi, Studio Se-Ma-For oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Decyzja o przyznaniu tegorocznej statuetki łączy się z piękną dwudziestą rocznicą powstania Plus Camerimage, festiwalu który udowodnił światu jak ważna jest rola twórcy filmowych zdjęć, a statuetka Złotej, Srebrnej, Brązowej Żaby, czy choćby Kijanki jest miarą najwyższego profesjonalizmu, jakim szczyci się ten Festiwal na całym świecie.
My, twórcy, organizatorzy, jurorzy międzynarodowego Festiwalu FilmAT – Film, Art & Tourism Festival - w Warszawie, który wraz czternastoma największymi festiwalami filmu turystycznego na świecie działa w wielkiej międzynarodowej rodzinie zrzeszony w International Committee of Tourism Film Festivals www.cifft.com w Wiedniu, chylimy czoła przed najwyższej rangi profesjonalizmem mistrza i znawcy kina Marka Żydowicza i życzymy Jemu i Festiwalowi Plus CAMERIMAGE dalszych wielkich sukcesów na arenie międzynarodowej.


TURYSTKA 2012

Zarząd Polish Tourfilm Academy postanowił przyznać piękną statuetkę Turystki po raz drugi. Przypomnijmy, pierwszą statuetkę otrzymał w zeszłym roku Lech Majewski i jego film „Młyn i Krzyż” za niezwykłość tej słynnej na cały świat produkcji, która była przecież nowym, wielkim eksperymentem. Turystkę 2012 otrzymał Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego za promowanie Województwa Mazowieckiego poprzez film dzięki programowi „Filmowe Mazowsze”. Jest bowiem wiele pięknych, czy wyjątkowych miejsc w Polsce, które wystąpiły w filmach zarówno polskich jak i zagranicznych. Ale najwięcej produkcji, w tym również tych znanych na całym świecie powstaje właśnie na Mazowszu. Tutaj kręcili swoje filmy najznakomitsi, by wymienić choćby Romana Polańskiego, Krzysztofa Kieślowskiego czy Andrzeja Wajdę. I to zaakceptowany przez Pana Marszałka program „Filmowe Mazowsze” zainspirował nas do zorganizowania we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną międzynarodowej konferencji pt. „Blichtr kina w zasięgu każdego turysty”.


Blichtr kina w zasięgu każdego turysty
V Konferencja Polish Tourfilm Academy

Tematem tegorocznej konferencji pt. “Blichtr kina w zasięgu każdego turysty” były miejsca filmowe w promocji turystycznej. Sława jaką otoczone są gwiazdy kina udziela się przecież miejscom, w których powstawały pamiętne sceny z ich udziałem. Dzięki temu cieszą się one zainteresowaniem turystów z całego świata. W konferencji wzięli udział przedstawiciele m.in. Francji, Chorwacji, Austrii, Grecji oraz polskich miast i regionów, by opowiedzieć o sławie wielu filmowych miejsc na świecie i ich znaczeniu w rozwoju turystyki.
Konferencję otworzył Alexander Kammel – prezes honorowy Polish Tourfilm Academy, dyrektor CIFFT w Wiedniu, a poprowadziła ją Ewa Kotus – dyrektor Polish Tourfilm Academy i Film, Art & Tourism Festival.

Lista prelegentów

1. Andreas Murray – Dyrektor ds. Turystyki Regionu Traunsee (Austria) Filmy i seriale TV jako narzędzie promocji Turystyki. Przykład Schlosshotel Orth Gmunden (Hotelu w Zamku Orth w Gmunden)

2. Zbigniew Żmudzki – prezes studia Se-Ma-For z Łodzi. Studio Se-Ma-For to nasza perła! Dwa Oscary! Profesjonalizm w najwyższym calu. W 1983 roku Oscar za film „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, w 2008 roku – za „Piotrusia i wilka”. Se-Ma-For Film Festival ma już ugruntowaną pozycję w filmowym świecie animacji. Muzeum Se-Ma-Fora ściąga do Łodzi miłośników kina z całego świata …

3. Anna Somorowska – dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Filmowe Mazowsze – większość filmów w Polsce powstało na Mazowszu, wśród nich znane na całym świecie obrazy Krzysztofa Kieślowskiego, czy “Pianista” Romana Polańskiego.

4. Wojciech Heliński – aktor, animator kultury, prezes stowarzyszenia Fundus.Glacensis Tajemnicze Góry Stołowe w słynnych na całym świecie „Opowieściach z Narnii” i innych filmach.

5. Alison Womack – Stowarzyszenie kulturalne YPERIA – Amorgos (Grecja) Film „Wielki Błękit” Luca Bessona i sława Jeana Reno jako siła promocyjna pięknej wyspy Amorgos. Prezentacja podwodnych zdjęć, ekspert w tej dziedzinie Libor Spacek

6. Joanna Szewczykowska – dyrektor Biura Promocji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Muzeum w Sierpcu jako popularny plener filmowy i tło wielu słynnych produkcji .

7. Ewa Kotus – dziennikarz, dyrektor PTA Hotel Sofitel VICTORIA - położony w centrum Warszawy hotel, gospodarz konferencji, “wystąpił” w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych.

8. Spomenka Saraga – filmowiec, dyrektor Zagreb Tourfilm Festival oraz Valentin Nikolić - dziennikarz „Winnetou” i inne filmy kręcone w pięknych plenerach Chorwacji.

9. Agnieszka Warchulińska – dziennikarz, autorka książki „Filmowy Piotrków” Historyczny Piotrków Trybunalski jako tło wielu pięknych filmów.

10. Georges Pessis – reżyser filmowy, dyrektor festiwalu Deauville Green Awards. Bracia Lumiere – pionierzy kina – jako magnes dla Lyonu.

11. Dariusz Socha - z Urzędu Miasta Sandomierz Sandomierz i „Ojciec Mateusz” – promocyjne osiągnięcia miasta dzięki popularnemu serialowi telewizyjnemu.

12. Tomasz i Michał Ogrodowczykowie – wielokrotnie nagradzani filmowcy z Centrum Filmowego Lasów Państwowych w Bedoniu, eksperci Polish Tourfilm Academy Piękne polskie lasy w słynnych produkcjach filmowych


Niezwykły koncert

W czwartek 17 maja w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego uczestniczyliśmy w niezwykłym koncercie, będącym częścią XXVI Warszawskich Spotkań Muzycznych pt. „Muzyka dawna – muzyka nowa”. Piękne, królewskie wnętrza dobrze korespondowały z eleganckim koncertem w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego. Solistką była saksofonistka Alina Mleczko. Wysłuchaliśmy dzieł zdolnych współczesnych polskich kompozytorów - Feliksa Łabuńskiego, Grzegorza Duchnowskiego, Edwarda Sielickiego, Zbigniewa Penherskiego, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Krzesimira Dębskiego. Patrzyłam na moich gości, szczególnie tych z zagranicy. Delektowali się każdym utworem, choć były one bardzo zróżnicowane i często trudne dla nie wykształconego pod względem muzycznym odbiorcy.



Wszelkie prawa zastrzeżone./All rights reserved. Copyright by Business Integration Group i Fundacja "Europa 2004".