25 lat filmu turystycznego na świecie
Wielki jubileusz CIFFT i nagrody specjalne Festiwalu FilmAT


CIFFT - Comité International des Festivals du Film Touristique

International Committee of Tourism Film Festival CIFFT z siedzibą w Wiedniu www.cifft.com od dwudziestu pięciu lat animuje współpracę festiwali zrzeszonych w organizacji.

Każdego roku w Wiedniu odbywa się podsumowanie sezonu – ogłoszenie najlepszego filmu turystycznego na świecie, zdobywcy GRAND PRIX CIFFT. Przy tej okazji możemy poznać także wszystkie nominowane do tej nagrody filmy, których zawsze jest nie więcej niż sześć, siedem. Są to produkcje, które uczestnicząc w poszczególnych festiwalach, wśród setek uczestników, zdobyły najwyższe noty oraz liczne nagrody. Festiwale porozrzucane są po różnych kontynentach (lista Festiwali znajduje się na stronie CIFFT-u), a międzynarodowe komisje jurorskie na poszczególnych festiwalach reprezentowane są przez jurorów wywodzących się z różnych kultur i tradycji. Dzięki temu wynik ten jest jak najbardziej miarodajny i trzeba go traktować poważnie także w badaniach naukowych. Dlatego Polish Tourfilm Academy postanowiła zorganizować Konferencję, by w wielką rocznicę 25-lecia CIFFT przyjrzeć się ewolucji filmu turystycznego w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.


VI Konferencja Tourfilm Academy

Konferencja „Wielki jubileusz CIFFT - 25 lat filmu turystycznego na świecie” posiada najwyższe patronaty krajowe: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz międzynarodowe: International Committee of Tourism Film Festivals oraz International Tourfilm Academy. Konferencja odbyła się w dniu 23 maja w godz. 9.00 – 13.00 w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które podjęło z nami współpracę w zakresie filmu ekologicznego. W Konferencji wzięły udział uczestnicy z różnych krajów związani ze środowiskiem turystycznym, filmowym oraz naukowym. Mamy nadzieję na usystematyzowanie wiedzy naukowej na temat filmu turystycznego pod kierownictwem prof. Tomasza Kłysa z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Zakładu Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego.


Polskie sukcesy na festiwalach CIFFT

Wybór najlepszego filmu turystycznego świata daje szansę wszystkim krajom pokazania się w blasku reflektorów.

Wśród dotychczasowych zwycięzców znaleźli się także Polacy. W roku 2008 wielki sukces odnieśli profesor Wojciech Bruszewski i Małgorzaty Kamińska – Bruszewska. Film „Łódź miasto kultury” zdobył najwyższą nagrodę - światowe Grand Prix. Sukces filmu zgłoszonego przez Urząd Miasta Łodzi był nadzwyczajny także z powodu imponującej liczby Grand Prix na poszczególnych festiwalach, które sprawiły, że światowe zwycięstwo było bezapelacyjne. Aby wzmocnić ten sukces, w 2009 roku zorganizowaliśmy w Łodzi konferencję Polish Tourfilm Academy, co dało filmowcom z całego świata możliwość poznania słynnej „Filmówki”, pracy Studia filmowego Se-Ma-For, wielkiego archiwum Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK oraz zabytków wielokulturowej Łodzi.

Wśród polskich nominowanych do Grand Prix CIFFT trzeba wymienić film Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz „Warszawa – Europejska Stolica Kultury 2016”, film Jerzego Szkamruka o Fryderyku Chopinie „Fryderyk 2010” (nagrody światowe w 2010 roku), spot promocyjny Województwa Lubelskiego „Lubelskie – chwilo trwaj” oraz film Polskiej Organizacji Turystycznej - „Move your Imagination” (nagroda światowe w 2011 roku). W festiwalach CIFFT biorą udział setki filmów z całego świata, a wysoki poziom naszych polskich produkcji w ostatnich latach pozawala im na zdobywanie licznych nagród.


CIFFT w Polsce czyli Festiwal FilmAT
VIII FilmAT i Wielcy Zwycięzcy

Tradycje CIFFT w Polsce od 2006 roku pielęgnuje FilmAT – Film, Art & Tourism Festival z siedzibą w Warszawie (poprzednia nazwa festiwalu International Tourfilm Festival w Płocku), którego ósma edycja odbywa się w tym roku i który od początku jest członkiem tej prestiżowej organizacji.

Podczas gali VIII edycji Festiwalu FilmAT 23 maja w Hotelu Belwederskim w Warszawie, dyrektor festiwalu Ewa Kotus, ogłosiła wyniki ósmej edycji konkursu FilmAT.

Do udziału w festiwalu zgłoszono w sumie ponad 150 filmów z ponad 20 krajów.

Po raz pierwszy w historii festiwalu odbył się oddzielny konkurs filmów polskich. Rosnący z roku na rok poziom krajowych produkcji pozwolił przedstawić Jury ponad 70 spotów, filmów promocyjnych i dokumentalnych.

Jury konkursu narodowego obradowało pod patronatem i w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki, pod przewodnictwem dyrektora Pawła Lewandowskiego z Polskiej Organizacji Turystycznej a gospodarzy podczas obrad reprezentowała Pani Olga Piekarzewska. Filmy oceniali także: Franca Maria Kobenter- prezes Austria Info w Warszawie, Ivana Bilkova – dyrektor Czech Tourism w Polsce, filmowcy: Barbara Koniecka i Artur Białachowski oraz doradca prezydenta RP ds. ekologii Krzysztof Masiuk.

GRAND PRIX TOURISM dla najlepszego polskiego filmu Festiwalu otrzymał film "Smaki Sopotu".

W kategorii najlepszego filmu turystycznego triumfował obraz "Poznaj Krainę Św. Anny", drugą nagrodę w tej kategorii otrzymał film "Łowić Łowicz”, a trzecią "Spotkajmy się w Raciborzu".

W kategorii spot inwestycyjny pierwszą nagrodę otrzymał "Radzionków - Inwestorów traktujemy po królewsku", a drugą animowany spot "Tychy inwestują z najlepszymi".

Pierwszą nagrodę w kategorii spotu komercyjnego otrzymał "Rzeszów - stolica innowacji”, drugą "Gdańsk - wyjdź poza ramy".

W kategorii „Spot promujący miasto, powiat, gminę lub region” pierwszą nagrodą wyróżniono spot "Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia", drugą nagrodę odebrał Damian Mika za "Jeziorzany - w poszukiwaniu szczęścia", a trzecia trafiła do Starostwa Powiatowego w Żninie za film "Pałuki. Zadbaj o wspomnienia".

Nagroda za najlepszy dokument powędrowała do Sieradza za "Open Hair Festival - Antoine".

Nagroda za najlepszy scenariusz trafiła do twórców filmu "Bielsko-Biała - Wyobraź sobie miasto", z Anną Guzik w roli głównej.

Za najlepszy filmw kategorii NATURA Jury uznało film "Magia sosnowego boru" Leśnego Studia Filmowego Lasów Państwowych w Bedoniu.

Nagrodę Specjalną Jury "Ratujmy piękne zasłużone miasto" otrzymała kampania „Łódź kreuje”.

Obrady Jury konkursu międzynarodowego odbyły się tradycyjnie w siedzibie Polskiej Organizacji Turystycznej. Przewodniczył im Zbigniew Żmudzki, prezes studia filmowego Se-Ma-For. W obradach uczestniczyli: dr Terence Clifford Amos, dyrektor Paweł Lewandowski, dziennikarki TVP Joanna Tryniszewska i Joanna Klimowska- Kronic, dyrektor festiwalu The Golden City Gate w Berlinie Wolfgang Huschert, węgierski reżyser Isti Madarasz, dr Alina Mleczko oraz dyrektor Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK Andrzej Danowski.

Jury przyznało w konkursie międzynarodowym dwa równorzędne. GRAND PRIX otrzymała produkcja reprezentująca Zjednoczone Emiraty Arabskie - "Definitley Dubai" oraz polski spot promocyjny - "Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia".

Pierwszą nagrodę konkursu międzynarodowego w kategorii film turystyczny otrzymały „Smaki Sopotu”, druga nagroda powędrowała do Portugalii za film "Opportonity City", a trzecia do Szwecji za film "Glorious Stockholm".

W kategorii spot komercyjny pierwszą nagrodę otrzymał "Rzeszów - miasto innowacji", drugą "Radzionków - inwestorów traktujemy po królewsku".

Wśród filmów promujących miasto lub region najlepszy okazał się "Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia", drugą nagrodę otrzymał niemiecki film "ruf Reisen - Vieux Boucau", trzecia powędrował do twórców spotu "Gdańsk – wyjdź poza ramy”.

Nagrodę dla najlepszego dokumentu, podobnie jak w konkursie narodowym otrzymał sieradzki "Open Hair Festival - Antoine" ex quo z chińskim "Shaolin Kung Fu".

Za najlepszy scenariusz Jury doceniło niemiecką produkcję "Fat, One- Eyed, Revolutionary - Three Wettins for a 1000 stories", za najlepsze zdjęcia nagroda powędrowała do twórców filmu "Definitley Dubai" a nagrodę za reżyserię otrzymał grecki film "Journey Through Chania".

Jury doceniło także ścieżkę dźwiękową oraz montaż filmu „Łowić Łowicz”.

GRAND PRIX ECOLOGY odebrał serbski reżyser Boško Savković za film "After the bombs", natomiast nagrodę w kategorii NATURA otrzymał Libor Špaček za film "Escape to Santa Lucia".

Ponadto film Leśnego Studia Filmowego w Bedoniu "Magia sosnowego boru" wyróżniony został Turystyczną Sową - za wyjątkowe wartości naukowe i edukacyjne.

Podczas gali Pani Minister Katarzyna Sobierajska wręczyła medale „Zasłużony dla Turystyki”. Państwowe wyróżnienie otrzymali: Prof. Dr Veit Heiduschka, prezes Se-Ma-For Studio Zbigniew Żmudzki, dyrektor CIFFT Alexander V.Kammel, laureatka GRAND PRIX CIFFT 2008 Małgorzata Kamińska-Bruszewska, dyrektor Tourfilm Karlovy Vary dr Josef Schutz oraz gospodyni dyrektor festiwalu FilmAT Ewa Kotus.

Uroczystej Gali towarzyszyła wraz z zespołem słynna saksofonistka Alina Mleczko prezentując hity filmowe muzyki światowej.


Wielki jubileusz i nagrody specjalne Festiwalu FilmAT

Z okazji 25-lecia filmu turystycznego na świecie statuetkę TURYSTY, którą co roku już tradycyjnie Zarząd Festiwalu FilmAT przyznaje poza regulaminowymi nagrodami jurorskimi osobom i instytucjom, które w sposób szczególny zasłużyły się w sławieniu Polski w świecie, przyznano wysokim urzędnikom państwowym, którzy otwierają możliwości wielkiej współpracy międzynarodowej w dziedzinie promocji poprzez film turystyczny: Pani Katarzynie Sobierajskiej – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pani profesor Hannie Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Pani Agnieszce Odorowicz – Dyrektorowi Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Pani Monice Smoleń – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Panu Rafałowi Szmytke – Prezesowi Polskiej Organizacji Turystycznej. Cała oprawa artystyczna obchodów 25-lecia filmu turystycznego związana jest z muzyką, tak ważną w każdej produkcji filmowej. Specjalna statuetka „Turysty” idzie więc w ręce dr Marii Pomianowskiej, której piękne kompozycje wzbogacały nagradzane produkcje filmowe związane z Fryderykiem Chopinem.

W poprzednich latach statuetkę „Turysty” otrzymali: Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Roman Polański, „Filmówka”, czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im Leona Schillera w Łodzi, Studio Filmowe Se-ma-for, wielki polski pianista Rafał Blechacz, Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Marek Żydowicz – dyrektor Festiwalu Camerimage.

ek





Wszelkie prawa zastrzeżone./All rights reserved. Copyright by Business Integration Group i Fundacja "Europa 2004".