X Film Art & Tourism Festival


Konferencja CULTURE EDUCATION

“Klucz jest w Zamku” - film edukacyjny przygotowany przez Zamek Królewski w Warszawie, oparty na bardzo prostym pomyśle, który w sposób niezwykle bezpośredni trafia do wyobraźni dzieci i młodzieży, zainspirował International Tourfilm Academy do zorganizowania międzynarodowej Konferencji pt “Culture Education”. Podczas Konferencji projekt przedstawiła Jagoda Pietryszyn z Departamentu Edukacji Zamku Królewskiego. Konferencja towarzyszyła dziesiątej jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych, Ekologicznych i Artystycznych FilmAT. Głównym partnerem Konferencji był Zamek Królewski w Warszawie. Patronami Konferencji i Gali Festiwalu zostali: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Środowiska, Polska Organizacja Turystyczna, Polski Instytut Sztuki Filmowej, International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT wraz z World Tourism Organization UNWTO, Pacific Asia Travel Association i European Travel Commission. Konferencji towarzyszyły: TVP Warszawa, ekipa filmowa International Tourfilm Academy, Telewizja z Bangladeszu i ekipa filmowa z Indonezji.

Kilka słów o Akademii. Osiem lat temu Zarząd Festiwalu FilmAT powołał do życia Polish Tourfilm Academy, w ślad za nią środowisko międzynarodowe zadecydowało o powołaniu International Tourfilm Academy. Prezesem International Tourfilm Academy jest Alexander V. Kammel – twórca i dyrektor International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT, organizacji, która od 27 lat wybiera najpiękniejszy film turystyczny świata i której Festiwal FilmAT jest godnym członkiem. Partnerami i członkami Akademii są ważne dla turystyki i filmu uczelnie, światowe organizacje turystyczne, muzea, wytwórnie filmowe, firmy i instytucje. Konferencje Akademii łączą środowiska związane z filmem, jego profesjonalną produkcją i promocją poprzez film. Ważnymi uczestnikami konferencji są naukowcy, którzy oceniają jak zmienia się film turystyczny i w jakim kierunku zmierza. Od trzech lat równolegle do nagród festiwalowych International Tourfilm Academy przyznaje specjalną statuetkę turystycznej sowy „Tourist Owl” dokumentom, które mogą służyć nauce. Organizacja CIFFT szczyci się cennym archiwum filmowym, które służy do tworzenia publikacji naukowej na temat filmu turystycznego na świecie.

Jesteśmy dumni, że jubileuszowemu festiwalowi FilmAT towarzyszyła Konferencja International Tourfilm Academy pt "Culture Education". Edukacja kulturalna to jeden z najpiękniejszych tematów w filmie turystycznym, ponieważ dotyka jakże bogatego dziedzictwa kulturowego różnych krajów świata, zatem filmy, które o niej stanowią, stworzone są przez prawdziwych artystów. Zapraszamy więc na spotkanie z artystami i na filmową ucztę.

Pragniemy mocno podkreślić uczestnictwo ważnych osobistości ze świata.

Konferencję otworzył Dyrektor Ziemowit Koźmiński z Zamku Królewskiego w Warszawie i Alexander V. Kammel – prezes International Tourfilm Academy, który jest wielkim znawcą filmu. Sam jest dyrektorem najsłynniejszego i największego w Europie Festiwalu w Cannes - Cannes Corporate Media & TV Awards, którego statuetka białego delfina jest marzeniem każdego filmowca. Warto nadmienić, iż jest on arystokratą i klasa, z jaką prowadzi Festiwal w europejskiej stolicy kina, podkreślana jest przez media na całym świecie.

Na Konferencji gościliśmy Andreasa Zimmermanna – szefa Działu Oświatowego słynnego Muzeum Historii Sztuki z Wiednia -. Kunsthistorisches Museum Wien, KHM – inicjatora wielkiego, niezwykle artystycznego projektu “Ganymed Goes Europe”, w którym współpracowały trzy muzea: Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.

Swoje działania w zakresie edukacji kulturalnej zaprezentowało Muzeum Prado z Madrytu – Museo del Prado. Gościliśmy głównego managera Muzeum p. Cristinę Alovisetti.

Mr. Markus Schreyer - Dyrektor Regionalny Marketingu na Wschodnią i Centralną Europę w Starwood Hotels & Resorts - zaprezentował niezwykle artystyczny film „A new Imperial History – Memories are the future” godnie promujący historyczny Hotel Imperial w Wiedniu.

Zbiegniew Żmudzki - Studio Filmowe Se-ma-for, zdobywca Oskara za film „Piotruś i Wilk” – opowiedział o wykorzystaniu animacji do celów edukacyjnych i turystycznych.

„Jedność w różnorodności” - ten intrygujący temat omówił Wima Brahmanta - producent filmowy z Indonezji, pięknego egzotycznego kraju o bogatej kulturze.

Loic Gatteau - producent filmowy z Francji, który od wielu lat mieszka w Polsce, podjął szeroki temat "Francusko-Polskiej Integracji Kulturowej".

Nasi polscy najzdolniejsi filmowcy, których dzieła filmowe były już nagradzane na Festiwalu FilmAT i innych festiwalach zrzeszonych w CIFFT, omówili swoje ostatnie prace.

Zdzisław Cozac opowiedział o pracy przy pięknym dokumencie opowiadającym o początkach Państwa Polskiego, ujawniającym sensacyjne odkrycia archeologów dotyczące Kalisza jako pierwszej siedziby dynastii Piastów, przypominającym najstarsze legendy. Prezentacji towarzyszył gość honorowy Konferencji Dyrektor TVP Historia - Dr Tadeusz Doroszuk.

Grzegorz Bogaczewicz – promuje Polskę poprzez obraz filmowy od wielu lat podkreślając bogactwo kulturowe naszej ojczyzny. Jego film „Poland is beautiful” jest najczęściej oglądanym filmem o naszym kraju na Youtubie.

Kuba Sito – specjalista od trudnych wyzwań związanych z promocją Polski poprzez film – stał się także znawcą trudnego tematu: współpracy pomiędzy filmowcami a instytucjami publicznymi w zakresie pozyskiwania środków finansowych.


X Festiwal FilmAT i wielcy zwycięzcy

Jubileuszowa dziesiąta edycja Festiwalu FilmAT zaowocowała dużą ilością bardzo dobrych filmów z 35 krajów świata. Jury pracowało w siedzibie Polskiej Organizacji Turystycznej w dwóch komisjach jurorskich: narodowej i międzynarodowej. Jury narodowe, któremu przewodniczyła Ivana Bilkova, doświadczony specjalista d.s. promocji poprzez film, dyrektor przedstawicielstwa Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego - CzechTourism w Polsce, na Litwie i Łotwie, wyłoniło najlepsze polskie produkcje, które zgodnie z regulaminem przeszły do konkursu międzynarodowego. Jury międzynarodowego konkursu festiwalowego FilmAT złożone z reprezentacji doświadczonych filmowców, zdobywców najwyższych światowych nagród, w tym Oscara, a także wysokiej rangi specjalistów w poszczególnych grupach tematycznych zadecydowało o nagrodach międzynarodowych.

Jury międzynarodowe zebrało się w następującym składzie:

Przewodniczący:
Zbigniew Żmudzki – doświadczony, znany filmowiec, zdobywca Oscara za film „Piotruś i Wilk”

Honorowi Jurorzy:
Elżbieta Wąsowicz-Zaborek – Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej

Alexander V. Kammel – Założyciel i dyrektor Międzynarodowej Organizacji Festiwali Filmów Turystycznych CIFFT w Wiedniu, która zrzesza najpoważniejsze festiwale filmów turystycznych na świecie, dyrektor najsłynniejszego Festiwalu „Cannes Corporate Media & TV Awards”, Prezes International Tourfilm Academy

Członkowie Jury (kolejność alfabetyczna):
Konrad Aksinowicz – reżyser, autor wielu reklam i teledysków dla polskich i zagranicznych wytwórni płytowych, twórca szeroko nagradzanego na festiwalach CIFFT filmu „Move your imagination”

Ivana Bilkova - Dyrektor przedstawicielstwa Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego - CzechTourism w Polsce, na Litwie i Łotwie.

Magdalena Czaja - Jedna z najbardziej wpływowych kobiet w polskiej reklamie, uhonorowana tytułem „Człowieka Reklamy Briefu 2010”. Wieloletnia wiceprzewodnicząca prezydium Komisji Etyki Reklamy, członek zarządu Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR oraz Komitetu Effie.

Grzegorz Gajewski - Dyrektor oddziałów regionalnych TVP, znany filmowiec, laureat festiwali CIFFT

Emilia Kubik – Liderka projektów turystycznych Polskiej Organizacji Turystycznej, mających na celu wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Polski na rynkach azjatyckich.

Hugo Marcos – Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych ART&TUR zrzeszonego w CIFFT

Olga Piekarzewska - Główny specjalista w Departamencie Turystyki, Ministerstwa Sportu i Turystyki

Ernest Rogalski – Autor, reżyser i montażysta wielu filmów marketingowych i korporacyjnych. Współproducent filmu „Warszawa 1935”, laureat FilmAT 2014

Barbara Tutak - Dyrektor departamentu planowania marketingowego Polskiej Organizacji Turystycznej

Członkowie jury obejrzeli ponad 160 filmów z całego świata. Różnorodność osób i ich ocen wpłynęła na wyłonienie najciekawszych produkcji w poszczególnych kategoriach.

Pośród wielkich zwycięzców znaczącą rolę odegrały filmy promujące turystykę i kulturę Austrii. Tegoroczne obrady jury zaowocowały przyznaniem najwyższej nagrody GRAND PRIX w każdej z głównych kategorii.

Rzadko przyznawaną nagrodę GRAND PRIX ART otrzymał niezwykle artystyczny film „A New Imperial History – Memories are the future” zrealizowany przez Hotel Imperial – luksusowy pięciogwiazdkowy hotel usytuowany w samym sercu Wiednia.

Nagrodę GRAND PRIX TOURISM jury przyznało aż dwóm filmom: „Time”, który w niezwykły sposób ukazuje możliwość ucieczki od zgiełku i pędu codziennego życia. Zrealizowany przez Szwajcarską Organizację Turystyczną

„Could only happen in Gent”, który z wielkim humorem promuje turystykę Belgii

GRAND PRIX ECOLOGY otrzymał film dokumentalny z cyklu “Escape to Nature” pod tytułem “Escape to Papua New Guinea”, zrealizowany przez utalentowanych czeskich filmowców - Libora Spacka i Petry Dolezalovej.

W tym roku Jury zdecydowało także o przyznaniu bardzo prestiżowej nagrody dla filmu o randze naukowej. Statuetką „Turystycznej Sowy” zostały uhonorowane dwa filmy – zarówno w kategorii narodowej jak i międzynarodowej. Jest to trzecia i czwarta tego typu nagroda w dziesięcioletniej historii festiwalu. W konkursie polskim „Turystyczna Sowa” została przyznana filmowi w reżyserii Zdzisława Cozaca pod tytułem „Ukryte Gniazdo Dynastii”. Dokument ujawnia sensacyjne odkrycia archeologów dotyczące pierwszej siedziby dynastii Piastów oraz przypomina nam o najstarszych legendach Państwa Polskiego. W konkursie międzynarodowym statuetkę „Turystycznej Sowy” otrzymał film „The Northern Lights – A Magic Experience” - 25-minutowy dokument produkcji norweskiego astrofizyka Pål Brekke, który zabiera nas w podróż przez zapierające dech w piersiach miejsca. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości animacji i spektakularnych obrazów z satelitów NASA, opowiada całą historię zorzy polarnej od mitu do nauki. Film jest pełen ciekawych historycznych anegdot i zawiera wskazówki, jak zrobić własne wspaniałe zdjęcia zorzy polarnej.

Wśród nagród specjalnych trzeba podkreślić nagrodę dla Zamku Królewskiego w Warszawie, który przygotował edukacyjny film „Klucz jest w Zamku” i zainspirował temat Konferencji International Tourfilm Academy pt. „Culture Education”.

Jury zgodnie przyznało, że z roku na rok pojawia się co raz więcej imponujących produkcji, co bezsprzecznie świadczy o rosnącym zainteresowaniu filmem jako narzędziem promocji turystycznej.

Zarząd X FilmAT postanowił przyznać główną statuetkę Turysty p. Profesorowi Tomaszowi Kłysowi z Uniwersytetu Łódzkiego za współpracę ze środowiskiem naukowym.


FilmAT Festival

FilmAT - Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych, Ekologicznych i Artystycznych działa na rynku międzynarodowym od dziesięciu lat. Jest jedynym festiwalem o tym profilu w Polsce i jedynym, który jest członkiem międzynarodowej organizacji CIFFT (International Committee of Tourism Film Festivals). Współpracuje więc z wielką grupą Festiwali z całego świata.

International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT aktywnie istnieje w świecie od 27 lat www.cifft.com zrzeszając najważniejsze festiwale filmowe tej branży z różnych części świata. Jest obecny w europejskiej stolicy kina Cannes, ponieważ tam działa elegancki i słynny festiwal Cannes Corporate Media & TV Awards, posiada również festiwal w stolicy światowego kina Los Angeles "US International Film & Video Festival". Organizacja zrobiła pierwszy krok w kierunku Azji powołując do życia w stolicy Azerbejdżanu Baku International Tourism Film Festival. CIFFT jest obecny na największych targach turystycznych świata na ITB w Berlinie, gdzie działają dwa Festiwale: "The Golden City Gate" i "Toura d'Or". Najstarszy międzynarodowy festiwal Tourfilm Karlovy Vary jest także godnym członkiem CIFFT. CIFFT jest jedyną organizacją na świecie, która pod koniec każdego roku dokonuje wyboru najpiękniejszego filmu turystycznego świata (zgodnie z decyzjami jurorów wszystkich festiwali CIFFT), przekazując informacje o zwycięstwie do międzynarodowych mediów i we współpracy z Tourfilm Academy także do świata nauki.

Organizatorzy Festiwalu FilmAT są zaangażowani bardzo aktywnie w promocję Polski poprzez film, wyłaniając największe "perły". Wystarczy zobaczyć efekty tej międzynarodowej promocji. W poprzednich latach na listę najlepszych filmów turystycznych świata wpisało się wiele naszych polskich produkcji: w roku 2013 niezwykły spot “Touch the Mistery” Województwa Dolnośląskiego, w 2011 piękny spot “Lubelskie. Let the moment last” promujący Województwo Lubelskie oraz równie piękny, wysoko nagradzany spot Polskiej Organizacji Turystycznej, “Move Your immagination”, w roku 2010 “Fryderyk 2010” promujący Rok Chopinowski i dziedzictwo naszego wielkiego kompozytora, a także spot, który bardzo przypadł jurorom do gustu “Warsaw, Capital of Culture 2016” Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz. Najwyższe noty, bo największą ilość statuetek Grand Prix na wszystkich Festiwalach i tytuł najpiękniejszego filmu turystycznego świata zdobył film profesora Wojciecha Bruszewskiego “Łódź miasto kultury” - Grand Prix CIFFT 2008.

Co roku patronują nam prestiżowe międzynarodowe organizacje: International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT wraz z World Tourism Organization UNWTO, Pacific Asia Travel Association i European Travel Commission. Z Polski jest to zawsze Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna i Polski Instytut Sztuki Filmowej; w tym roku także patronem Festiwalu jest Minister Środowiska.

PATRONI:





Wszelkie prawa zastrzeżone./All rights reserved. Copyright by Business Integration Group i Fundacja "Europa 2004".